Zgjedhjet në Holandë, Mark Rutte pretendon mandatin e katërt

Zgjedhjet në Holandë, Mark Rutte pretendon mandatin e katërt

Mark Rutte po pretendon një “fitore të thellë” në zgjedhjet kombëtare në Holandë, duke u zotuar të përdorë një mandat të katërt në detyrë për të rindërtuar vendin pas pandemisë së Coronavirusit.

Pas një fushate gjatë pandemisë dhe parë si një referendum mbi performancën e qeverisë gjatë krizës, rezultatet e anketave sugjeruan që VVD kishte fituar 35 nga vendet në parlamentin me 150 vende, dy më shumë se në zgjedhjet e mëparshme.

“Votuesit e Holandës i kanë dhënë partisë time një votë të madhe besimi”, u tha Rutte duke qeshur gazetarëve në parlament, shkruan “The Guardian”, transmeton Insajderi.

Rutte tha se “jo gjithçka ka shkuar mirë në 10 vitet e fundit”, përfshirë dorëheqjen e tij në janar për shkak të një skandali në të cilin njerëzit ishin të profilizuar në mënyrë raciale dhe më pas u akuzuan në mënyrë të rreme për mashtrim të përfitimeve të fëmijëve.

“Por sigurisht që çështja kryesore gjithashtu në tryezë për vitet e ardhshme është se si të rindërtojmë vendin duke ecur përpara pas coronavirusit”.

Ai shtoi: “Kam energji edhe për 10 vjet të tjera”.

Ndërkaq, Sophie Hermans, nënkryetare e grupit parlamentar të partisë, tha: “Holanda ka shprehur besim te Mark Rutte, në këtë krizë të paparë.

“Ne ia dolëm, për herë të katërt me radhë. Jam shumë krenare”./Insajderi.com