Zgjedhjet në SHBA: Joe Biden fiton zgjedhjet presidenciale në SHBA

Zgjedhjet e këtij viti në Shtetet e Bashkuara të Amerikës mes presidentit aktual republikan, Donald Trump dhe kandidatit për president të Demokratëve, Joe Biden, po konsiderohen si ndër zgjedhjet më të ngushta prej kohësh në SHBA. Është dita e tretë presje vendvotimet janë mbyllur, por ende fituesi zyrtarisht nuk dihet, përkundër se Joe Biden i demokratëve tashmë është afër për t’u shpallur fitues, meqë gati i ka arritur 270 votat e nevojshme elektorale, të mjaftueshme për të fituar. Numërimi i votave po vazhdon, derisa votat e shumta me postë e kanë ngadalësuar procesin shumë. Këtu mund të lexoni, të përditësuara, të gjitha lajmet me rëndësi nga zgjedhjet në SHBA – nga dita e zgjedhjeve e deri më sot.

Zgjedhjet në SHBA: Joe Biden fiton zgjedhjet presidenciale në SHBA

Përmbledhje: 

  • Nga rezultatet e deri tanishme duket se Joe Biden është afër për të fituar zgjedhjet, pasi ka siguruar 28 mijë vota më shumë në shtetin e Pennsylvanias.

  • Duke iu adresuar përkrahësve të tij Biden tha; “numrat na tregojnë qartë. Ne do ta fitojmë këtë garë”.

  • Biden gjithashtu prinë në Georgia, Nevada dhe Arizona – shtete që po ashtu çojnë drejt presidencës, edhe po humbi në Pennsylvania.

  • Trump e paralajmëroi Biden se nuk duhet të shpallë fitore ende – derisa e bëri vetë një gjë të tillë.

  • Në përgjithësi, dalja në zgjedhje pritet të jetë më e larta në 120 vjetët e fundit, me rreth 66.9 për qind.

 


🕙 21:11

Kamala Harris femra e parë me ngjyrë në histori të SHBA-së që zgjedhët Zëvendës Presidente

Kamala Harris është bërë nënkryetare e zgjedhur e SHBA-së, hera e parë në histori që një grua dhe një grua me ngjyrë, është zgjedhur në një pozicion të tillë në Shtëpinë e Bardhë, transmeton Insajderi.

Joe Biden fitoi presidencën duke fituar Pennsylvania dhe 20 votat e saj elektorale të shtunën në mëngjes, pas disa ditëve numërimi të përpiktë të votave pas pjesëmarrjes rekord në të gjithë vendin, raporton The Guardian.

Fitorja në Pensilvani e çoi votën e kolegjit elektoral të Biden në 284, duke tejkaluar 270 të nevojshëm për të fituar Shtëpinë e Bardhë.

Menjëherë pasi doli rezultati i garës elektorale, Harris shkroi në Twitter një deklaratë dhe video. “Këto zgjedhje kanë të bëjnë me shumë më tepër sesa Joe Biden ose unë”, tha ajo. “Bëhet fjalë për shpirtin e Amerikës dhe gatishmërinë tonë për të luftuar për të. Kemi shumë punë para nesh. Le të fillojmë”, ishin fjalët e Harris.

 

 


🕙 18:47

Biden mposht Trump-in për Shtëpinë e Bardhë

Kandidati demokrat parashikohet të ketë siguruar 284 vota të Kolegjit Zgjedhor, transmeton Insajderi.

Joe Biden tani parashikohet të ketë 284 vota të Kolegjit Zgjedhor, tha të shtunën agjencia e lajmeve Associated Press (AP), mbi pragun e nevojshëm për të kapur zgjedhjet presidenciale të luftës së ashpër të Shteteve të Bashkuara. Presidenti i zgjedhur ishte parashikuar të kishte kapërcyer pragun e 270 votave elektorale pasi AP thirri Pennsylvania në favor të tij.

“Unë jam i nderuar dhe i përulur nga besimi që populli amerikan ka vendosur tek unë dhe te Zëvendës Presidenti i zgjedhur [Kamala] Harris”, tha Biden në një deklaratë disa minuta pasi u njoftua projeksioni.

Me fitoren e parashikuar të Biden, Harris do të drejtohet në Shtëpinë e Bardhë si nënkryetar i tij dhe do të krijojë rekorde të reja gjatë rrugës.

Ajo ka pasur një karrierë të ashpër dhe tani do të jetë afrikano-amerikani, gruaja e parë dhe personi i parë me origjinë aziatike që do të shërbejë si zv / president.

Ndërkohë, fushata e Trump është zotuar të sfidojë rezultatin, veçanërisht në shtetet e Georgia, Pennsylvania, Arizona.

Në një deklaratë të shtunën, presidenti aktual republikan tha se “zgjedhjet nuk kanë mbaruar kurrë” dhe akuzoi Biden për “nxitimin për të paraqitur në mënyrë të gabuar si fitues”.

“Fakti i thjeshtë është që këto zgjedhje nuk kanë mbaruar kurrë. Joe Biden nuk është certifikuar si fituesi i asnjë shteti, e lëre më ndonjë prej shteteve shumë të kontestuara që drejtohen për rinumërim të detyrueshëm, ose shtetet ku fushata jonë ka sfida ligjore të vlefshme dhe të ligjshme që mund të përcaktojnë fituesin përfundimtar”, tha deklarata.

Fushata e udhëheqësit republikan njoftoi planet për të kërkuar një rinumërim në Wisconsin dhe ngriti padi për të pezulluar numërimin e votave në disa shtete. Më vete, Gjeorgjia njoftoi gjithashtu një rinumërim të votave.

Numërimi i votave vazhdon në një numër shtetesh kryesore të fushës së betejës ku kufijtë janë të hollë.

Në zgjedhjet e SHBA, është praktikë e zakonshme për organizatat e lajmeve, pasi të përcaktohet se një kandidat nuk ka më rrugën për fitore, të projektojnë një fitues në garë.

“Duke filluar të hënën, fushata jonë do të fillojë ndjekjen penale të çështjes sonë në gjykatë për të siguruar që ligjet zgjedhore të përkrahen plotësisht dhe fituesi i ligjshëm të ulet”, lexohet në deklaratën e fushatës së Trump. “Populli Amerikan ka të drejtë për një zgjedhje të ndershme: kjo do të thotë të numërosh të gjitha fletët e votimit të ligjshme, dhe të mos numërosh asnjë fletëvotim të paligjshëm”, thuhet më tej në deklaratë.

 

 


🕙 18:33

Biden: Është koha që Amerika të bashkohet

Biden ka lëshuar deklaratën e tij të parë që kur u projektua si fitues në zgjedhjet presidenciale, transmeton Insajderi.

“Unë jam i nderuar dhe i përulur nga besimi që populli amerikan ka vendosur tek unë dhe te Zëvendës Presidenti i zgjedhur Harris”, shkroi Biden. “Përballë pengesave të papara, një numër rekord amerikanësh votuan. Duke provuar edhe një herë, që demokracia rreh thellë në zemrën e Amerikës”, raporton Al JAzeera.

“Me përfundimin e fushatës, është koha të vendosim zemërimin dhe retorikën e ashpër pas nesh dhe të bashkohemi si një komb. Tani është koha që Amerika të bashkohet, dhe për tu shëruar. Ne jemi Shtetet e Bashkuara të Amerikës. Dhe nuk ka asgjë që nuk mund të bëjmë, nëse e bëjmë së bashku”, tha Biden.

 


🕙 18:28

Trump: Biden po nxiton të paraqitet në mënyrë të gabuar si fitues

Trump ka thënë se Biden po “nxiton të paraqitet në mënyrë të gabuar si fituesi” i zgjedhjeve amerikane, momente pasi Associated Press parashikoi që Biden kishte votat elektorale të nevojshme për fitore, transmeton Insajderi.

“Fakti i thjeshtë është që këto zgjedhje kanë mbaruar. Joe Biden nuk është certifikuar si fituesi i asnjë shteti, e lëre më ndonjë nga shtetet mjaft të kontestuara që drejtohen për rinumërime të detyrueshme, ose shtetet ku fushata jonë ka sfida ligjore të vlefshme dhe të ligjshme që mund të përcaktojnë fituesin përfundimtar”, tha Trump në një deklaratë.

Në zgjedhjet e SHBA, është praktikë e zakonshme për organizatat e lajmeve, pasi të përcaktohet se një kandidat nuk ka më rrugën për fitore, të projektojnë një fitues në garë.

Fushata Trump ka thënë se ata do të sfidojnë rezultatet në disa shtete. Biden hapi fushat e betejës në Pensilvania, Michigan, Ëisconsin dhe Arizona, të gjitha shtetet që Trump fitoi në 2016, sipas Associated Press.

“Duke filluar të hënën, fushata jonë do të fillojë ndjekjen penale të çështjes sonë në gjykatë për të siguruar që ligjet zgjedhore të përkrahen plotësisht dhe fituesi i ligjshëm të ulet”, shkroi Trump. “Populli Amerikan ka të drejtë për një zgjedhje të ndershme: kjo do të thotë të numërosh të gjitha fletët e votimit të ligjshme, dhe të mos numërosh asnjë fletë votimi të paligjshme”, tha presidenti amerikan në ikje.


🕙 15:28

Trump vazhdon akuzat në Twitter: Janë pranuar dhjetëra mijëra vota ilegale

Presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Donald Trump, ka lëshuar një varë akuzash të reja në Twitter, me pretendimet e tij se kishte mashtrime në zgjedhje.

Në një nga cicërimat e tij të fundit ai shkruan se ka plotë vota ilegale që janë pranuar dhe janë numëruar në favor të Demokratëve.

“Dhjetëra-mijëra vota janë pranuar ilegalisht pas orës 20:00 të martën në ditën e zgjedhjeve, duke e ndryshuar krejtësisht dhe lehtësisht rezultatin e zgjedhjeve në Pennsylvania dhe në disa vende të tjera ku rezultati ishte i ngushtë. Gjithashtu, dhjetëra-mijëra vota nuk janë lejuar të vëzhgohen”, shkruan Trump në Twitter.

Megjithatë, Trump vazhdon të mos jap prova konkretet se diçka e parregullt ka ndodhur.

Pas postimit të tij, Twitter ka vendosur një mbishkrim te postimet e Trump ku thuhet se “një pjesë ose krejtësisht ky shkrim është i dyshimtë dhe mund të çojë në përfundime të gabuara për zgjedhjet dhe proces të tjera qytetare”.

 


🕙 14:59

Ngritja e John King-ut dhe “murit magjik” të tij

Spikeri i lajmeve dhe analizave në CNN, John King, është bërë një nga yjet e këtyre zgjedhjeve në Shtetet e Bashkuara të Amerikës. Shpjegimet e tij të qarta dhe të kompozuara së bashku me touch-screen-in e tij, apo më mirë i njohur si “muri magjik”, i ka dhënë atij një famë të madhe dhe admirim gjithandej, shkruan Insajderi.

Në një artikull të LA Times ai përshkruhet si “mjeshtri i madh i hartave elektorale”, dhe gjithashtu e shpallë atë MVP – (çmim që iu jepet basketbollistëve në NBA si Lojtari më i Vlefshëm) – të zgjedhjeve.

Paraqitjet e tij para ekrani me nga 12 deri në 14 orë – janë shoqëruara me nga vetëm pak orë gjumë. Ai i ka thënë Vanity Fair se prejse kanë filluar zgjedhjet ka vetëm 10 orë gjumë.

King, që me “murin magjik” të tij kishte filluar paraqitjet së pari në zgjedhjet e vitit 2008, gjithashtu po merr shumë lëvdata në Twitter.

“John King është i patëmeta. Literalisht. Njohuritë e tij janë të pakrahasueshme. Është i drejtë dhe qasja e tij është shumë sqaruese për shikuesit”, shkruante në Tëitter gazetari i sportit, Taylor Rooks.

“CNN po emeton kaq gjatë sa që vajza ime po mendon se John King është anëtarë familje”, shkroi gazetarja, Abby Fielding-Smith

“John King nuk është njeri, apo jo? Me çka mbahet ai?”, shkroi një gazetare tjetër, Jennifer Bray./Insajderi.com


🕙 12:30 (7 nëntor)

Djemtë e Trump-it vazhdojnë aludimet se ka pasur parregullsi në zgjedhje – pa dhënë kurrfarë faktesh

Djemtë e presidentit të Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Donald Trump, vazhdojnë të thonë se ka pasur parregullsi në zgjedhje, njofton Insajderi.

Tani është Eric Trump ai që ka komentuar “parregullsitë” në profilin e tij në Twitter.

Megjithatë, as tash nuk është se ka dhënë ndonjë dëshmi se ka pasur diçka të parregullt në këtë proces zgjedhor.

“Ka diçka tmerrësisht gabim me disa nga numrat e votave nëpër shumë shtetet”, shkruan ai në Twitter.

 


🕙 10:58 (7 nëntor)

Një nga figurat kryesore të republikanëve: Natyrisht se do të ketë rrotacion paqësor të pushtit

 

Një nga figurat kryesore të Partisë Republikane, Mitch McConnell, ka thënë se definitivisht do të ketë një rrotacion paqësor të pushtetit, nëse Joe Biden, fiton zgjedhjet presidenciale, njofton Insajderi.

“Natyrisht”, u përgjigj McConnell kur u pyet nga gazetarët në Kentucky, nga ku është edhe senator.

“Ne kemi pasur rrotacion paqësor të pushtetit që nga viti 1792, çdo katër vjet, kemi kaluar tek administrata të reja”.

Komentet e McConnell vijnë pas mesazheve të përzieria nga Donald Trump. Presidenti aktual fillimisht refuzoi ta pranonte rezultatin, pastaj tha se do ta përkrahte rrotacionin.

“Rrotacion paqësor, normalisht se jam për të, por idelisht jo, sepse dua të vazhdojë të jem president”, pati thënë Trump.

Qysh nga dita e zgjedhjeve Trump ka akuzuar Demokratët se po provojnë t’ia vjedhin zgjedhjet, përkundër se nuk ka ofruar dëshmi për këtë.

 


 

🕙 08:45

Ekipi i Biden po behet gati të kalojë në Shtëpinë e Bardhë

Skuadra e Joe Biden thuhet se po rrit planet e saj për një kalim në presidencë ndërsa ai po i afrohet fitores.

Zyrtarët e parë të lartë në një Shtëpi të Bardhë të re të udhëhequr nga Demokratët mund të emërohen javën e ardhshme, raporton New York Times.

Biden mund të mbledhë kabinetin më të ndryshëm në historinë e Shteteve të Bashkuara të Amerikës, njofton Insajderi.

“Burra, gra, homoseksualë, të drejtë, në qendër, përtej bordit, të zinj, të bardhë, aziatikë,” tha Biden kur foli për kabinetin e tij të ardhshëm në fillim të këtij viti.

“Me të vërtetë ka rëndësi që ju të dukeni si vendi, sepse të gjithë sjellin një këndvështrim pak më të ndryshëm.”

Ndërsa presidenti aktual, Donald Trump ka deklaruar se do të nis një rrugë ligjore për t’i kontestuar zgjedhjet e 3 nëntorit.


🕙 23:40

Kjo është situata momentale në zgjedhjet presidenciale në SHBA

Joe Biden duket se është në prag të fitimit të presidencës, pasi avantazhet e tij ndaj Donald Trump në Pensilvani dhe Nevada janë rritur. Por AP nuk ka deklaruar ende fitues në garën presidenciale, transmeton Insajderi.

Biden mori kryesimin në Pensilvani këtë mëngjes, dhe tani qëndron në 14,541 vota. Ka ende rreth 200,000 vota të pa numëruara, por analistët e zgjedhjeve presin që epërsia e kandidatit demokrat në shtet të vazhdojë të rritet.

Biden pritet t’i japë një fjalim kombit këtë mbrëmje. Sidoqoftë, është e paqartë nëse fjalimi do të shtyhet mbrapa sepse gara nuk ka përfunduar akoma.

Gjeorgjia do të mbajë një rinumërim për të zgjidhur lidhjen virtuale midis Biden dhe Trump në shtet. Deri tani, Biden kryeson nga Trump me vetëm 1,544 vota në shtet, ku u hodhën rreth pesë milionë vota në garën presidenciale.


🕙 21:05

Zgjedhjet presidenciale në SHBA: Kjo është situata në Pensilvani

Zona jashtë qendrës së kongresit të Pensilvanisë është bërë tollovi masive, me protestues që mbajnë pankarta në duar “numëroni çdo votë”, transmeton Insajderi.

Ka një turmë mesatare të njerëzve pro-Trump përtej rrugës, duke tundur flamuj të Trump 2020 dhe duke brohoritur “na tregoni votën”, raporton The Guardian.

Fushata Trump ka thënë se nuk po u lejohet hyrja kuptimplote në numërimin e votave brenda, edhe pse fushata ka vëzhgues në sallën ku numërohen votat dhe ka një transmetim të drejtpërdrejtë 24 orë.

Thjeshtë kjo është dita e dytë që turmat janë mbledhur këtu ndërsa punëtorët vazhdojnë të numërojnë fletët e votimit brenda. Por gjendja shpirtërore është dukshëm e ndryshme – është shumë më e gëzueshme sot sesa ishte të mërkurën ose të enjten kur protestuesit ishin më konfrontues. Joe Biden kaloi në epërsi Trump-in në këtë shtet më herët sot.


🕙 19:15

Në Georgia do të ketë rinumërim

Sekretari i Shtetit në Georgia, Brad Raffensberger, ka njoftuar se gara zgjedhore presidenciale do të shkojë në rinumërim, shkruan BBC, njofton Insajderi.

Ai ka njoftuar se kanë mbetur dhe 4169 vota për t’u numëruar, dhe 8000 vota të tjera të ushtarëve që kanë votuar ende nuk kanë filluar të numërohen pasi që nuk kanë arritur ende.

“Tani për tani rezultati në Georgia është tejet i ngushtë për ta shpallur një fitues”, ka thënë ai, duke shtuar se “me një rezultat kaq të ngushtë do të ketë rinumërim”.

“Rezultati final në Georgia do të ketë implikim në rezultatin zgjedhor në tërë vendin. Për momentin dallimi është më pak se sa një grup votuesish në një shkollë të madhe”, tha Raffensberger.

Gjithsesi, zyrtarët kanë shtuar se arsye për rinumërim do të jetë rezultati i ngushtë dhe jo ndonjë parregullsi gjatë votimit.


🕙 19:00

Trump ankohet përsëri: Ku janë votat e ushtrisë?

Presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Donald Trump, ka reaguar përsëri përmes llogarisë së tij në Facebook dhe është ankuar se po bëhet dallavereve me vota, njofton Insajderi.

Tani ai thotë se në shtetin e Georgias, ku gara është tejet e ngushtë, po mungojnë votat e ushtarëve që kanë votuar.

“Ku janë votat e ushtrisë që po mungojnë në Georgia? Çfarë po ndodhë me to?”, ka shkruar Trump në Facebook.

 


🕙 17:02 

Këshilltari i Trump-it: Ne jemi demokracia më e madhe në botë – do të ketë rrotacion paqësor të pushteti

Larry Kudlow, një nga këshilltarët kryesorë të Donald Trump, mendon se do të ketë rrotacion paqësor të pushtetit, nëse Trump i humbë zgjedhjet dhe fiton Joe Biden, njofton Insajderi.

Komentet e tij vinë pasi Joe Biden ka marrë kryesimin në Pennsylvania, duke e vënë atë në rrugë të sigurt drejt presidencës.

Por, është Donald Trump, i cili po vazhdon të thotë se zgjedhjet janë të vjedhura se nuk e ka ndërmend t’i pranojë.

“Mendoj se do të ketë rrotacion paqësor të pushtetit”, ka thënë Kudlow në një paraqitje të tij në televizionin CNBC.

“Amerika është një vend i mrekullueshëm, është demokracia më e madhe në botë dhe ne iu bindemi rregullave dhe ligjit dhe ashtu do të bëjë edhe presidenti”, ka deklaruar ai.

“Vendet tjera duhet ta dinë se Amerika është demokracia më e mirë në botë dhe ne u bindemi rregullave”.


🕙 15:00

Biden lë pas Trump-in: Kryeson me vota në Pensilvani

Kandidati demokrat Joe Biden ka marrë kryesinë në Pensilvani ndaj Presidentit Trump, njofton Insajderi.

Trump nuk mund të rizgjidhet nëse nuk fiton 20 votat elektorale të Pensilvanisë, pa marrë parasysh në sa shtete të tjera fiton.

Shanset e tij për të siguruar rizgjedhjen do të varen nga zhvillimet në këtë shtet. 


🕙 12:30 (6 nëntori) 

Stacey Abrams, gruaja meritore për suksesin e Biden në Georgia

Shumë veta në Partinë Demokratike në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, besojnë që Stacey Abrams, i ka meritat kryesore për përformancën e mirë të Joe Biden në Georgia, ku tashmë ka kaluar në epërsi me rreth 1000 vota në raport me Donald Trump-in, shkruan CNN, njofton Insajderi.

Nga kampanja e Biden e kishin bërë të qartë se të dhënat e tyre tregonin që një nga mënyrat se si mund të fitojnë zgjedhjet është edhe për mes fitores në Goergia.

Prandaj pikërisht në Goeriga demokratët dërguan njerëzit më të mirë për tubime, përfshirë edhe ish-presidentin, Barack Obama.

Gjithsesi, për vite me radhë, Abrams u ka thënë demokratëve se Goergia mund të bëhet një nga vendet “e luhatshme” dhe se ka shumë potencial për t’ua marrë Republikanëve që e kanë fituar prej vjetësh.

Ajo vetë kishte dështuar të zgjedhet guvernatore në vitin 2018, por më pas kishte filluar një iniciativë për edukimin e qytetarëve rreth rëndësisë së votimit dhe kishte punuar që të rritet numri i qytetarëve që regjistrohen për të votuar, sidomos në pjesët e komuniteti me ngjyrë.

Puna e Abrams nuk ka shkuar huq. Tashmë ka gjasa reale që nga kuq, të kthehet në blu Goergia, pas shumë vjetësh.

Gjithashtu demokratët e kanë vënë në sipërfaqe punën e Abrams dhe po e vlerësojnë lartë ndikimin e saj në fitoren potenciale në Georgia.


🕙 11:30 (6 nëntori) 

Biden e kalon Trumpin edhe në Georgia

Joe Biden, kandidati i Demokratëve për president në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, e ka kaluar me vota presidentin aktual, Donald Trump, edhe në shtetin e Georgias, njofton Insajderi.

Biden merr epërsinë për herë të parë në Georgia. Dalimi për momentin atje është rreth 1000 vota, derisa janë numëruar 99 për qind të votave.

Tash pas votave elektorale të fituar anë Georgia, që janë 16 sosh, Biden arrin në 264 vota elektorale dhe i nevojitën vetëm edhe gjashtë votat e Nevadas, ku po prinë, për të arritur tek 270 vota elektorale, që ia sigurojnë fitoren në zgjedhjet presidenciale./Insajderi.com

 


🕙 22:22

Sekretarja e shtetit: Pensilvania mund të vendoset sonte

Kathy Boockvar, sekretare e shtetit e Pensilvanisë, sapo i tha CNN se fituesi i shtetit mund të shpallet sonte, transmeton Insajderi.

Kanë mbetur ende 550,000 fletëvotime për t’u përpunuar, por zyrtarët janë përpara afatit dhe shumica do të numërohen deri në këtë mbrëmje, tha Boockvar.

Çelësi është Filadelfia, ku ka rreth 100,000 vota të jashtëzakonshme dhe ku Joe Biden po fiton 80% të votave.

Kjo do të thotë që mund të mos ketë rëndësi që qarku Allegheny, shtëpia e qytetit të dytë më të madh të Pensilvanisë në Pittsburgh, ka pezulluar numërimin deri nesër.

Boockvar gjithashtu tha që thirrja ligjore e Donald Trump për të ulur fletët e votimit postare deri më tre nëntor, por që mbërrijnë para fundit të së premtes më gjashtë nëntor, nuk do të bënte një ndryshim domethënës pasi ka vetëm disa mijëra.

Kujtesë: siç qëndrojnë gjërat, Trump nuk mund të fitojë pa 20 vendet e kolegjit elektoral të Pensilvanisë. Pika e tij është tkurrur nga 618,000 në mëngjesin e së mërkurës në 111,000 tani.


🕙 17:47 Projeksionet e CNN-it nuk janë magji – janë matematikë 

Dy ditë pas zgjedhje në SHBA, është ende shumë herët që CNN të projektojë një fitues në gjashtë shtetet: Alaska, Arizona, Georgia, Nevada, North Carolina dhe Pennsylvania, njofton Insajderi.

Procesi që shkon në parashikimet e CNN është i kujdesshëm dhe i komplikuar. Ai përfshin rezultate në kohë reale dhe informacione nga exit poll-et.

CNN, NBC, ABC dhe CBS punojnë me firmën e sondazheve “Edison Research” në atë që njihet si “Grupi Kombëtar i Zgjedhjeve” për rezultate dhe të dhëna të sondazheve. Fox News dhe Associated Press kanë një marrëveshje të veçantë.

 

Drejtoresha e sondazheve të CNN, Jennifer Agiesta shpjegon më shumë rreth këtij procesi:

 

Fatkeqësisht nuk ka magji të përfshirë në projektime, është e tëra matematikë. Ka një numër gjërash që kërkojmë në një vend për të ndërtuar një projeksion. Më e rëndësishmja është ajo që është numëruar: gjeografikisht, nga ku po vijnë votat brenda atij shteti, cilat lloje votash përfshihen në numërim, dhe sa prej votave totale përfaqëson numërimi tani?

Nëse ka një epërsi të qartë për një kandidat në numërimin aktual, por asnjë nga votat nga pjesa më e fortë e shtetit nuk janë numëruar për kanditatin oponent, ajo margjinë ka gjasë të mos qëndrojë. Por nëse ka një përfaqësim të mirë gjeografik në votim, kjo është një pikë në favor të një projeksioni.

Nëse gjithçka që është numëruar është vota me postë dhe e parakohshme, ose të gjitha votat e ditës së zgjedhjeve, nuk do të ketë një pamje të qartë se si do të duken të gjitha votat kur të përfshihen të dy llojet e tyre. Disa nga të dy llojet janë të nevojshme për parashikime në gara më të afërta. /Insajderi.com


🕙 17:43

Bondi dhe Lewandowski, zëvendës shefat e fushatës së Trump, tentojnë të hyjnë në vendnumërim të votave

Pam Bondi dhe Corey Lewandowski, dy zëvendës kryesorë të fushatës Trump, u shfaqën jashtë qendrës së kongresit të Pensilvanisë në një skenë kaotike të mërkurën për të njoftuar se do të hynin brenda për të vëzhguar numërimin e fletëve të votimit që mungojnë, transmeton Insajderi.

Nuk mund të dëgjoja se çfarë thanë asnjëri prej tyre sepse ishin brenda një grupi të vogël njerëzish, raporton The Guardian.

Ata qëndruan përpara një grupi të vogël protestuesish duke brohoritur me zë të lartë “për të numëruar çdo votë”. Bondi dhe Lewandowski mbajtën të dy një kopje të shtypur të një urdhri gjykate që duket se siguronte çasjen e tyre për të vëzhguar votimet.

Të dy zëvendësuesit e Trump qëndruan përpara një grupi të vogël mbështetësish të Trump që mund të dëgjohej duke kënduar “America the Beautiful”, për një moment.


🕙 11:23

Projeksionet e CNN-it për shtetet ku ende nuk ka përfunduar gara

Televizioni amerikan CNN ka thënë projeksionet e veta, bazuar në ekipin që analizon trendet zgjedhore, se në cilat shtete do të fitojë Joe Biden, kandidat i Demokratë për President dhe në cilat do të fitojë republikani, Donald Trump.

Sipas CNN, Biden do të fitojë së paku tre nga votat elektorale të shtetit Main (Main është një nga dy shtetet që i ndanë votat elektorale), pastaj Wisconsin, Michiganin, Hawaiin, Rhode Island, Minnesota, Virginia, California, Oregon, Washington state, Illinois, New Hampshire, Neë Mexico, Colorado, Connecticut, New Jersey, Neë York, Vermont, Delaëare, Washington, DC, Maryland, Massachusetts dhe një nga pesë votat elekotare të Nebraskas.

Ndërsa Trump, sipas CNN, pritet të fitojë në Montana, Texas, Ioëa, Idaho, Ohio, Mississippi, Wyoming, Missouri, Kansas, Utah, Louisiana, Alabama, South Carolina, North Dakota, South Dakota, Arkansas, Indiana, Oklahoma, Kentucky, West Virginia and Tennessee dhe katër nga pesë votat e Nebraskas.

Kujtojmë: Secilit kandidat i nevojiten 270 vota elektorale për të fituar garën për president.🕙 09:56

17 vota elektorale larg Shtëpisë së Bardhë

Kandidati demokrat për president të Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Joe Biden, po prinë me vota elektorale ndaj presidentit aktual, Donald Trump.

253 me 213 është rezultati i deritashëm, raporton CNN.

Por, janë disa shtete në të cilat nuk ka përfunduar numërimi i votave.

Alaska, Arizona, Georgia, Nevada, Carolina e Veriut dhe Pennsylvania – pritet ta përcaktojnë fituesin.

Ndërsa nga kampi republikan janë ankuar se ka pasur “shkelje” në procesin zgjedhor.

Ata parlajmëruan se do të nisin rrugë ligjore për të kontestuar një fitore eventuale të Biden.


  • 🕙 08:30Amerikanë-aziatikët mbështetën Biden

Amerikanë-aziatikët mbështetën kandidatin demokrat për president, Joe Biden në zgjedhjet kombëtare të 3 nëntorit

Sipas sondazheve të daljes kombëtare në zgjedhje, rreth 64% e amerikanëve-aziatikë menduan që Biden duhet të jetë president i Shteteve të Bashkuara të Amerikës në katër vitet e ardhshme.

Ndërsa 30% besuan t’ja vazhdojnë Donald Trump-it edhe një mandat në Shtëpinë e Bardhë, raporton BBC.

Amerikanët aziatikë janë grupi etnik më në rritje të shpejtë të votuesve me të drejtë vote.

Duke pasur parasysh se dy në pesë nga ky komunitet nuk janë të anëtarësuar në ndonjë parti politike, atëherë vota tyre shpesh mund të jetë e luhatshme.

 


🕙 23:38

Eric Trump: Ne kemi fituar në Pensilvani

Eric Trump shkroi në Twitter në 12:28 pasdite PST “Ne kemi fituar Pensilvaninë!” pavarësisht garës presidenciale të shtetit që nuk kanë dalur rezultatet përfundimtare, transmeton Insajderi.

Në mënyrë të ngjashme, llogaria “Team Trump” për fushatën e rizgjedhjes së Trump nuk mori një citim për shkrimet në Twitter “Presidenti Donald Trump fiton Pensilvania” para se të thirrej gara, raporton The Guardian.

Ai postim u rititua më shumë se 13,000 herë para se të etiketohej. Twitter shtoi një paralajmërim për të dy cicërimat duke thënë se “burimet zyrtare mund të mos e kenë thirrur garën kur kjo ishte cicëruar”.

Nënshkrimi i Twitter i tweet-ave të tillë e bën atë në mënyrë që përdoruesit të mos mund t’i ndajnë ato pa shtuar kontekstin, për të ngadalësuar përhapjen e keqinformimit.

Facebook gjithashtu ka qenë duke etiketuar postimet nga ekipi i presidentit që shpall fitoren në Pensilvani, ku rezultatet ende nuk janë përfunduar ndërsa shteti vazhdon të numërojë fletët e votimit.


🕙 22:38

Biden: Kur të përfundoi numërimi i votave, ne do të jemi fituesi

Joe Biden tani po i drejtohet kombit nga Chase Center në Wilmington, Delaëare, duke u shfaqur së bashku me Kamala Harris, transmeton Insajderi.

“Shokët e mi amerikanë, dje edhe një herë provuan se demokracia është rrahja e zemrës së këtij kombi”, tha Biden, raporton The Guardian.

I nominuari demokrat tha se ishte “e qartë” se do të kapte 270 votat elektorale të nevojshme për të fituar presidencën. “Unë nuk jam këtu për të deklaruar se kemi fituar, por unë jam këtu për të raportuar se kur të përfundojë numërimi, ne do të jemi fituesi”, tha Biden.

The Guardian akoma nuk ka deklaruar fitues në garën presidenciale, sepse deri më tani, asnjë i nominuar nuk ka arritur 270 votat elektorale. Sidoqoftë, Biden duket se ka rrugën më të qartë drejt fitores në këtë pikë.


🕙 22:25

Mbështetësit e Trump protestojnë në Detroit, kërkojnë ndaljen e numërimit të fletëvotimeve

Një protestë e mbështetësve të presidentit Trump, kanë dalur në vendin e numërimit të votave në Detroit, derisa fletët e votimit të vlefshme vazhdojnë të numërohen, transmeton Insajderi.

Ndërsa protestuesit kërkuan hyrjen në ndërtesë për të vëzhguar numërimin e votave, ata brohorisnin, “Ndalo votimin”, raporton The Guardian.

Personat e zgjedhjeve u ndaluan jashtë Qendrës TCF nga sigurimi dhe brohoritjet e policisë “ndalo votimin”, duke iu referuar numërimit të votave që ndodhen brenda.

Zyrtarët e zgjedhjeve janë zotuar të numërojnë çdo votim të vlefshëm të hedhur deri në ditën e zgjedhjeve në Michigan, ku Joe Biden ka kaluar përpara në një epërsi të ngushtë ndaj Trump.

Skena në Detroit të kujtonte “trazirat e Brooks Brothers” të vitit 2000, e cila prishi numërimin e votave në Florida ndërsa gara presidenciale mbeti shumë afër për t’u thirrur për javë pas ditës së zgjedhjeve.


🕙 21:37

Republikanja Susan Collins shpall fitoren në Maine

Senatorja e moderuar Republikane Susan Collins do të mbajë vendin e saj në Senatin e Maine, e cila është një goditje për Demokratët që e panë rrëzimin e saj si një shans për të marrë kontrollin e dhomës së sipërme të Kongresit, transmeton Insajderi.

Collins ka qenë ndonjëherë i gatshëm të paguajë vijën e partisë nën presidencën Trump, dhe më herët gjatë 24 viteve të saj në Senat, ajo herë pas here kalonte korridorin për të mbështetur legjislacionin e Barack Obama, raporton BBC.

Collins u tha mbështetësve të saj se kundërshtarja Sara Gideon e kishte thirrur të pranonte humbjen dhe tha se vendimi i sotëm dëshmon se ajo ishte një ligjvënëse efektive për “të gjithë” banorët e Maine.

“Ndjej që ky është një pohim i punës që po bëj në Uashington për të luftuar shumë çdo ditë për njerëzit e Maine”, tha ajo përpara turmës.


🕙 20:25

Joe Biden thyen rekord, njeriu më i votuar në historinë e SHBA-së

Joe Biden ka marrë më shumë vota për president se çdo kandidat tjetër në historinë e zgjedhjeve amerikane, transmeton Insajderi.

Biden ka marrë më shumë se 69.5 milionë vota që nga mëngjesi i së mërkurës. Ai ka thyer rekordin e vendosur nga Barack Obama në vitin 2008.

Në fakt, Biden aktualisht kryeson nga Presidenti Trump me rreth tre milionë vota më shumë, dhe analistët presin që diferenca e tij ka shumë të ngjarë të rritet. Nëse kanë të drejtë, demokratët do të kenë fituar votën popullore në shtatë nga zgjedhjet e fundit presidenciale (1992, 1996, 2000, 2008, 2012, 2016, 8, 2020), pavarësisht se nuk e mbajti Shtëpinë e Bardhë për 12 vite, raporton NowThis Politics.

Shtetet e Bashkuara të Amerikës, janë demokracia e vetme në botë që zgjedh kryetarin e shtetit nëpërmjet një sistemi të Kolegjit Zgjedhor.


🕙 19:19

Ekipi i Trump kërkon rinumërim në Wisconsin

Nga ekipi i Donald Trump po kërkojnë rinumërim të votave në Wisconsin – shtet ky ku Biden po udhëheqë me rreth 20 mijë vota, njofton Insajderi.

“Ka pasur raporte për parregullsi në disa vende në Wisconsin që rrisin dyshime serioze rreth validitetit të rezultatit”, ka thënë menaxheri i kampanjës së Trump, Bill Stepien në një deklaratë.

“Presidenti është pro që të kërkojmë rinumërim dhe menjëherë do ta bëjmë”.

Ndryshe nga pretendimet e republikanëve, mediat në SHBA raportojnë se nuk ka fakte për ndonjë parregullsi në garën presidenciale, dhe Meagan Wolfe, administratorja e komisionit zgjedhor në Wisconsin, ka dhënë përgëzime për menaxhimin e zgjedhjeve në këtë shtet.

Përkundër se Trump mund të kërkojë rinumërim, vështirë se mund të ndryshohet rezultati final me një dallim aq të lartë prej 20 mijë votash.

Madje edhe përkrahës të Trump, siç është ish-guvernatori i Wisconsin, Scott Walker, ka pohuar se është e vështirë të ndryshojë rezultati.

 


🕙 19:00

Zgjedhjet në SHBA: Të dy partitë thonë se kanë fituar

Derisa ende mbetet për t’u parë se kush do ta fitojë garën zgjedhore në zgjedhjet presidenciale në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, nga dy taborët, edhe Demokratët edhe Republikanët, deklarojnë se kanë bërë mjaftueshëm për të fituar, shkruan Insajderi.

Gara është tepër e ngushtë dhe janë në pyetje diferenca fare të vogla në “vendet e luhatshme”, të cilat do ta vendosin fituesin.

“Ata (demokratët) e dinë dhe ne e dimë, se po që se votohen të gjitha votat e ligjshme, ne fitojmë”, ka thënë menaxheri i kampanjës së Donald Trump, Bill Stepein, njofton BBC.

“Jemi konfidentë se i kemi bërë matematikat saktë”, pohoi ai.

Në të njëjtën kohë, në anën tjetër nga ekipi i Joe Biden, thonë se kanë bërë mjaftueshëm për të fituar.

Menaxherja e kampanjës së Biden, Jen O’Malley Dillon, tha se ish-zëvendëspresidenti është në rrugë për në Shtëpinë e Bardhë.

“Jemi në rrugë të mirë për ta fituar Michiganin, Wisconsin, Pennsylvanian dhe tashmë e kemi kthyer Arizonën”, tha ajo.

Gjithsesi, edhe Republikanët edhe Demokratët nuk kanë dhënë shumë detaje se nga dalin me këto rezultatet që i bën fitues njërën ose palën tjetër.

Në ndërkohë votat po vazhdojnë të numërohen në disa shtetet ku dallimi i vogël pamundëson të jepet një projeksion për fituesin.


🕙 18:26

Trump ankohet përsëri: Votat për Biden po gjinden gjithandej

Presidenti aktual i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, vazhdimisht ka shkruar statuse në llogarinë e tij në Twitter duke u ankuar se po i vidhet fitorja në zgjedhje.

Sipas tij, po ka hile në numërim të votave dhe po favorizohet kundërkandidati i tij, demokrati Joe Biden.

“Po gjejnë vota për Bidenin gjithandej – në Pennsylvania, Wisconsin dhe Michigan. Sa keq për vendin tonë”, shkruan në statusin e tij të fundit Trump, derisa në disa statuse të tjerë tha se po zhduken votat e tij “si me magji”.


 

🕙 17:24

Rezultat shumë i afërt, por gjasa për fitore më shumë ka Biden se Trump

Votat në zgjedhjet presidenciale në Shtetet e Bashkuara të Amerikës janë ende duke u numëruar dhe ende ka gjasë që secili nga kandidatët të fitojë. Gjithsesi, ka shenja domethënëse se ish-zëvendëspresidenti, Joe Biden, t’i fitojë shtetet kyçe në të cilat ende nuk dihet rezultati përfundimtar dhe gara është e ngushtë.

Situata është kështu; Biden veçmë ka fituar avantazh në Michigan dhe Wisconsin, dhe pritet të dal në epërsi edhe në Pennsylvania.

Këto tri shtete do të ishin të mjaftueshëm për t’ia siguruar 270 votat elektorale që mjaftojnë për t’u bërë president.

Edhe nëse i humbë të gjitha shtetet tjera, po i fiton këto të tria, Biden e largon nga Shtëpia e Bardhë, Donald Trumpin.

Përveç këtyre tri shteteve, janë edhe katër të tjera mjaft të rëndësishme në të cilat ende nuk ka qartësi se kush do t’i fitojë. Bëhet fjalë për shtetet si Georgia dhe Karolina Veriore dhe Nevada e Arizona. Një fitore e kombinuar edhe në këto shtete është si plan i dytë për Biden, nëse nuk e fiton Pennsylvanian.

Ndërsa sa i përket rrugës së Trump-it drejt fitores, Pennsylvania është kruciale. Përveç nëse nuk e kthen rezultatin në Michigan dhe Wisconsin, Trump nuk ka opsion tjetër për të fituar.


🕙 17:06

Dalje historike në zgjedhje: Përqindje më e madhe ishte vetëm para 120 vjetësh

 

Më shumë se 160 milionë amerikanë kanë votuar në zgjedhjet presidenciale, duke i bërë këto zgjedhjet më pjesëmarrjen më të madhe të votuesve në 120 vjetët e fundit, njofton Insajderi, duke u bazuar në të dhënat e “US Elections Project”.

Dalja në vendvotime pritet të jetë diku 70% e atyre me të drejtë vote, thuhet në sajtin që merret me të dhëna të zgjedhjeve.

Më shumë kishte vetëm në vitin 1900, kur presidenti republikan, William McKinley, mposhti demokratin, William Jennings Bryan, në një dalje që atëherë ishte 73.3%.

Por, ndryshe nga këto zgjedhje që ende nuk po dihet fituesi, atëherë fitorja ishte bindëse.

“Këto zgjedhje presidenciale kanë pasur daljen më të madhe në 120 vjetët e fundit”, ka thënë profesori, Michael McDonald.

Ndryshe nga zgjedhjet e këtij viti, kryesisht përqindja e atyre që e shfrytëzojnë të drejtën e votës është diku rreth 60%.


🕙 16:40

Trump konteston numërimin e fletëvotimeve: Votat e mia u zhdukën si me magji

Presidenti aktual i Shteteve të Bashkuara të Amrikës, Donald Trump, po ka dyshime se diçka jo e rregullt ka ndodhur me numrin e votave.

Sidomos, ai po dyshon për vendet që udhëhiqen nga demokratët, e në të cilat thotë se njëherë ishte duke fituar, njofton Insajderi.

“Mbrëmë isha duke udhëhequr, në mënyrë solide në disa vende kryqe, në gati të gjitha rastet ku demokratët i kanë kontrolluar. Pastaj, një nga një, ato filluan si me magji të zhduken ndërsa numëroheshin fletëvotime të hedhura befasisht. Shumë e çuditshme”, ka shkruar Trump në llogarinë e tij në Facebook, derisa ka komentuar edhe kompanitë e sondazheve, të cilat i ka kritikuar ashpër.

“Ndërsa ata që merren me sondazhe ia kanë huqur krejtësisht dhe historikisht”.


🕙 15:25

Biden e kalon Trump-in në Michigan – një nga shtetet që përcakton fituesin

Një nga shtetet më të rëndësishme për të përcaktuar fituesin në zgjedhjet e Shteteve të Bashkuara të Amerikës është Michigan, i cili është një nga ato shtetet e “luhatshme” apo të papërcaktuara.

Deri pak më parë Donald Trump ishte në epërsi në këtë shtet, por në momentet e fundit, kur janë numëruar 94% të votave, Joe Biden ka kaluar në epërsi.

Megjithatë, epërsia është tejet e ngushtë dhe Biden po udhëheqë me vetëm rreth 18 mijë vota, njofton Insajderi.

Meqë epërsia është kaq e ngushtë ende nuk mund të projektohet një fitues në Michigan, megjithatë nëse Biden mbanë epërsinë dhe e fiton këtë shtet, atëherë kjo mund të jetë vendimtare në fitoren e përgjithshme të zgjedhjeve.

 


🕙 15:08

Ish-këshilltari i Trump-it: Komentet e Trump-it ishin të turpshme (VIDEO)

Ish-këshilltari i Donald Trump, John Bolton, i ka quajtur komentet e ish-shefit të tij rreth zgjedhjeve, të “turpshme”, njofton Insajderi.

Këto komentet Bolton i ka bërë derisa ka folur rreth zgjedhjeve ne televizionin britanik Sky News.

“Ndjehem jo i lumtur këtë mëngjes. Mendoj se komentet që i ka bërë presidenti disa orë më parë, kur tha se ‘po fiton, ka fituar, por tani zgjedhjet po vidhen’, ishin disa nga komentet më të papërgjegjshme që një president i SHBA-ve ka bërë ndonjëherë. Ne ende nuk e dimë se cili mund të jetë rezultati final. Është krejtësisht e mundur që Trump do të fitojë, por ai ka vënë dyshim mbi integritetin e të gjithë procesit zgjedhor, krejtësisht për avantazhin e tij personal. Kjo është e turpshme”, tha Bolton.

 


🕙 14:26

Këto janë vendet ku gara është tejet e ngushtë – në Michigan dallimi është veç 13 mijë vota

Garë e ngushtë po zhvillohet në shumë vende në zgjedhjet presidenciale në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, por janë katër shtete ku gara është jashtëzakonisht e ashpër dhe rezultati mund të ndryshojë nga momenti në moment.

Bëhet fjalë për shtetet si: Wisconsin, Georgia, North Carolina dhe Michigan, njofton Insajderi.

Ndërsa në vende si Georgia dhe Karolina Veriore Donald Trump ka një epërsi më të theksuar në raport me Joe Biden.

Ndërsa Wisconsin dhe Michigan janë shumë më ngushtë.

Në Michigan, Trump udhëheqë me vetëm 13 mijë e 57 vota për momentin, sic tregojnë të dhënat e fundit, derisa janë edhe 540 mijë vota pa u numëruar.

Në Wisconsin, Biden ka një epërsi prej 20 mijë e 748 votash, derisa kanë mbetur edhe 173 mijë fletëvotime pa u numëruar.

Gara është e ngushtë edhe në Nevada e Pennsylvania.


🕙 14:00

Ja kur mund të dihet përfundimisht se kush i ka fituar zgjedhjet në SHBA

Për shkak të numrit të madh të votave me postë në zgjedhjet e këtij viti dhe në përgjithësi numrit më të madh të votave në këto zgjedhje, rezultati final se kush është fituesi në mes të Joe Biden dhe Donald Trump mund të zgjasë disa ditë, njofton Insajderi.

Gjithsesi, sot pritet të kuptohet se kush i ka fituar shtetet si Wisconsin, Michigan, Georgia dhe Arizona.

Pas dy ditësh, të premten, pritet të dihet fituesi në Pennsylvania.

Kurse me dhjetë nëntor, pra të martën tjetër, besohet se do të dihet fituesi në shtetet si Nevada dhe Alaska.

Dy ditë më vonë, të enjten e javës së ardhshme merret vesh edhe për shtetin e fundit, atë të Karolinës Veriore.

Zgjedhjet e sivjetme, përveç se janë zgjedhjet ne numrin më të madh të votuesve në shekullin e fundit, pritet të jenë edhe zgjedhjet më të ngushta në dekadat e fundit.

 


🕙 13:40

 Zgjedhjet në SHBA: Grenell thotë se ka diçka të dyshimtë në numërimin e votave

Trump congratulates gay appointee Ric Grenell on confirmation

Richard Grenell, një nga personat e afërt të Donald Trump dhe emisar special për dialogun Kosovë – Serbi, ka komentuar në Twitter për pauzën e numërimit të votave në disa qendra zgjedhore në Shtetet e Bashkuara të Amerikës.

Ai këtë e ka parë si diçka të dyshimtë, madje “shumë të dyshemetë”.

“Pauzimi i numërimit të votave është i dyshimtë. Shumë i dyshimtë”, shkruan Grenell në Twitter, duket shtuar se duhet të vazhdohet numërimi gjatë gjithë natës dhe të bëhen përpjeke që të pëfundohen pa u ndaluar fare.

Edhe vetë Trump ka akuzuar se po falsifikohet diçka rreth zgjedhjeve, porse se nuk ka dhënë ndonjë fakt se diçka e tillë po ndodhë./Insajderi.com


🕙 12:00

Zgjedhjet në SHBA: Kush po fiton?

Rezultate zgjedhore ende sa po vijnë nga shtetet e ndryshme në të cilat tashmë konfirmohet fituesi meqë votat e mbetura janë më pak se diferenca mes kandidatëve Joe Biden e Donald Trump.

Të gjithë tashmë janë fokusuar në shtetet që njihen si shtete që vazhdimisht e ndryshojnë rezultatin, nga zgjedhjet në zgjedhje, prandaj ato bëhen edhe përcaktuese të fituesit.

Projeksionet, sipas mediave amerikane, janë që Trump do ta fitojë Floridën, Ohio, Texasin dhe Iowan, ndërsa garë e ngushtë vazhdon në Arizona, Pennsylvania, North Carolina dhe Georgia.

Deri tani Biden ka grumbulluar 238 vota elektorale, kurse Trump ka 213. Për ta fituar presidencën duhen të fitohen 270 vota elektorale.

Megjithatë, ndryshe nga herët e tjera, njohja përfundimtare e rezultatit zgjedhor do të marrë kohë më shumë, mbase disa ditë, pasi për shkak të pandemisë ka pasur shumë vota me postë.

 

Këto janë vendet që mund ta vendosin përfundimisht garën;

Pennsylvania (20 vota elektorale)

Michigan (16 vota elektorale)

Wisconsin (10 vota elektorale)

Georgia (16 vota elektorale|)

North Carolina (15 vota elektorale)

Alaska (3 vota elektorale)

Nevada (6 vota elektorale)

Insajderi.com