Zgjedhjet presidenciale në SHBA: Kjo është situata në Pensilvani

Zgjedhjet presidenciale në SHBA: Kjo është situata në Pensilvani

Zona jashtë qendrës së kongresit të Pensilvanisë është bërë tollovi masive, me protestues që mbajnë pankarta në duar “numëroni çdo votë”, transmeton Insajderi.

Ka një turmë mesatare të njerëzve pro-Trump përtej rrugës, duke tundur flamuj të Trump 2020 dhe duke brohoritur “na tregoni votën”, raporton The Guardian.

Fushata Trump ka thënë se nuk po u lejohet hyrja kuptimplote në numërimin e votave brenda, edhe pse fushata ka vëzhgues në sallën ku numërohen votat dhe ka një transmetim të drejtpërdrejtë 24 orë.

Thjeshtë kjo është dita e dytë që turmat janë mbledhur këtu ndërsa punëtorët vazhdojnë të numërojnë fletët e votimit brenda. Por gjendja shpirtërore është dukshëm e ndryshme – është shumë më e gëzueshme sot sesa ishte të mërkurën ose të enjten kur protestuesit ishin më konfrontues. Joe Biden kaloi në epërsi Trump-in në këtë shtet më herët sot. /Insajderi.com