Zidane, biznesi i shekullit. 109.4 milionë euro nga trofetë

Zidane, biznesi i shekullit. 109.4 milionë euro nga trofetë

Pas një viti e gjysmë trajnimi të Real Madridit, Zinedine Zidane e ka mbushur arkën e klubit me sukseset e tij me më shumë para se sa të bardhët e kanë paguar atë në vitin 2001.

Ardhja e yllit francez nga Juventusi, 16 vite më parë, u bë për 75 milionë euro, ndërsa tani për tani, trajneri i bardhë ka fituar për klubin gjithsej 109.4 milionë euro. Këto të ardhura kanë ardhur drejtpërdrejt nga triumfet europiane të Real Madridit, si nga garat spanjolle, që federata nuk i shpërblen drejtpërdrejt me përfitime monetare.

Në vend të kësaj, Ligën e Kampioneve 2015-2016 Zidane e përfundoi duke fituar 29.5 milionë euro. Për të duhet të shtohet edhe triumfi i 2016-2017, në të njëjtin kompeticion, i cili përfundoi duke plotësuar arkën e bardhë me 54.2 milionë euro.

Përveç kësaj, vera e dymbëdhjetë ishte gjithashtu e vlefshme për të vërtetuar fazën e grupit të këtij viti, e cila do të shtonte 12.7 milionë më shumë, shkruan  Telesport.

Për ta, ne duhet të shtojmë triumfin në Superkupën e Europës (4 milionë) dhe Botërorin e Klubeve (5 milionë). Këtë vit, dhe duke shtuar performancën në Ligën e Kampionëve dhe në Botërorin për Klube, Zidane mund të dyfishojë paratë e përfituara nga trofetë, edhe pse në fazën e tij si një lojtar tashmë e ka kthyer atë me më shumë.

Në vitin 2001, çmimi i paguar nga Real Madridi për francezin ishte nënshkrimi më i shtrenjtë në histori, por performanca e tij e bardhë dhe arritja e Novenës bënë që paratë e investuara nga Florentino Perez të ishin më shumë se të amortizuara.

Dhe është Zinedine Zidane, që është bërë sërish një pikë referimi për Real Madridin dhe një figurë e lidhur me suksesin. Tashmë, si lojtar ka lënë një gjurmë në histori, edhe si trajner po kalon çdolloj parashikimi. Ai përfaqëson Real Madridin në Forumin e Trajnerëve të Nyonit, si një nga profesionistët më të respektuar të këtij sektori.