Zjarri në cisternën e naftës pranë Sirisë pas dyshimit mbi një sulm të mundshëm me dron ka lënë të vdekur tre persona

Zjarri në cisternën e naftës pranë Sirisë pas dyshimit mbi një sulm të mundshëm me dron ka lënë të vdekur tre persona

Zjarrfikësit kanë shuar një zjarr në një cisternë nafte pranë rafinerisë Banias të Sirisë pas një sulmi të dyshuar nga një dron që vjen nga drejtimi i ujërave libanezë, transmeton Insajderi.

Identiteti i anijes ishte i paqartë me agjencinë gjysmë-zyrtare të Iranit Tasnim duke mohuar se ishte një anije iraniane. TankerTrackers tha në një cicërimë “cisterna që shihet duke u djegur sot në brigjet e Banias nuk është një anije iraniane” por e regjistruar në Bejrut, raporton Al Jazeera.

Sulm i mundshëm me dron

Agjencia e lajmeve shtetërore siriane SANA, e cila të dielën citoi një deklaratë të Ministrisë së Naftës, nuk dha detaje të mëtejshme në lidhje me atë që tha se ishte një sulm me dron.

Ai tha se zjarri shpërtheu pasi “ajo që besohej të ishte një sulm nga një dron nga drejtimi i ujërave libanezë”.

Televizioni Al-Alam në gjuhën arabe i Iranit tha se kishte disa dëme në një anije tankiste iraniane por nuk pati viktima. Por agjencia e lajmeve Tasnim e Iranit, duke cituar “burime të caktuara”, tha: “Aksidenti i ndodhi një anijeje tjetër … dhe nuk është e lidhur me një anije që mbante ngarkesa iraniane”.

Sipas një monitori lufte, Observatori Sirian për të Drejtat e Njeriut (SOHR) me bazë në Britani, të paktën tre njerëz u vranë.

“Të paktën tre sirianë u vranë, përfshirë dy anëtarë të ekuipazhit” në sulmin që shkaktoi një zjarr, tha Rami Abdel Rahman, kreu i SOHR, pa dhënë detaje. TV pro-Damask Al-Mayadeen tha se cisterna dyshohej se ishte goditur nga një dron izraelit. Ushtria izraelite nuk pranoi të komentojë mbi incidentin. Në një raport të botuar muajin e kaluar që citonte zyrtarë të SHBA-së dhe Lindjes së Mesme, Ëall Street Journal tha se Izraeli kishte shënjestruar të paktën një duzinë anijesh drejt Sirisë, shumica që mbanin naftë iraniane, që nga fundi i vitit 2019.

Qindra sulme ajrore izraelite kanë goditur Sirinë që nga fillimi i luftës në 2011, duke synuar kryesisht aleatët e qeverisë nga Irani dhe lëvizja libaneze Hezbollah, si dhe forcat Siriane.

Në fillim të vitit të kaluar, Damasku tha se zhytësit kishin vendosur eksplozivë në tubacionet detare të rafinerisë së Banias, por dëmtimi nuk i kishte ndalur operacionet. Dhe në shkurt të vitit 2020, katër vende të naftës dhe gazit në provincën qendrore të Homs u sulmuan nga dronët e armatosur, duke shkaktuar zjarre dhe duke shkaktuar dëme materiale. /Insajderi.com