Zyrtari i OBSH-së: Masat e shëndetit publik mund të parandalojnë një rritje të re të rasteve me COVID-19 dhe  jo vaksinat 

Zyrtari i OBSH-së: Masat e shëndetit publik mund të parandalojnë një rritje të re të rasteve me COVID-19 dhe  jo vaksinat 

Një zyrtar i Organizatës Botërore të Shëndetësisë paralajmëroi se vetëm masat e shëndetit publik – jo vaksinat – mund të parandalojnë një rritje të re të rasteve me COVID-19 teksa vaksinat e para kanë filluar të jepen në Mbretërinë e Bashkuar, transmeton Insajderi.

Mbretëria e Bashkuar filloi të vaksinonte popullin me vaksinën anti – COVID-19 të zhvilluar nga Pfizer dhe BioNTech, vendi i parë perëndimor që filloi vaksinimin e popullatës së saj kundër infeksionit nga koronavirus i ri, raporton Al Jazeera.

Rezultatet e një prove klinike të vaksinës të prodhuar nga kompania farmaceutike shumëkombëshe britanike-suedeze AstraZeneca dhe Universiteti i Oksfordit u bënë të parët që u botuan në një revistë shkencore të vlerësuar nga kolegët.

Vaksina AZD1222 ishte efektive rreth 70 për qind, shkroi shkencëtari Andreë Pollard dhe ekipi i tij në revistën akademike The Lancet, duke konfirmuar gjetjet që prodhuesit kishin lëshuar në nëntor.

Zvicra ka siguruar tre milion doza shtesë të vaksinës Moderna ndërsa përpiqet të mbrojë bastet e saj midis goditjeve rivale të koronavirusit. Zvicra tani ka rreth 7.5 milion doza të vaksinave të firmës bioteknologjike të SHBA Moderna.

“Meqenëse zhvillimi dhe disponueshmëria e vaksinave COVID-19 i nënshtrohet një pasigurie të madhe, qeveria po ndjek opsione të ndryshme”, tha Zyra Federale e Shëndetit Publik në një deklaratë. Kombi i pasur Alpin me një popullsi prej 8.6 milionë banorëve, ka siguruar rreth 15.8 milionë doza vaksinash në total me shtesa nga kompani të tjera. /Insajderi.com