Këngët shqiptare, hite të muajit në Zvicër

Këngët shqiptare, hite të muajit në Zvicër

Portali zviceran “20 minuta” ka publikuar një listë të këngëve më të dëgjuara bazuar në klikimet dhe shkarkimet në internet, sa i përket muajit qershor në Zvicër.

Përderisa nga shkarkimet në “Deezer”, “Spotify” apo “Apple Music”, Dj David Guetta ka përfituar si Dj zyrtar i Kampionatit Evropian duke qenë kënga e tij “This One’s for You” në listën e këngëve më të dëgjuara dhe klikuara në Youtube, janë ato shqipe.

Por shija muzikore e shqiptarëve është jo fort për t’u lavdëruar. Ata dëgjojnë këngë prej atyre të Ghetto Geasy që i këndon një “vajze të cilën do ta lagte me shampanjë” e deri tek Gold AG që i këndon namazit në fenë islame.

Sipas “20 minuta” nga klikimet në “You Tube” në muajin qershor këngët më të dëgjuara janë këto:

 1. Ghetto geasy – “Ajo” feat. Majk
  2. Gold AG – “Pa namaz” feat. Duli 
  3. Capital T – “Bongo” feat. Dhurata Dora 
  4. Enca – “Bow Down” feat. Noizy 
  5. 2Ton – “Mu kujtove dje» 
  6. Meda – “N’dashuri» 
  7. PNL – “Tchiki Tchiki» 
  8. Cvija – “Crni sin” feat. Relja Popovic feat. Coby 
  9. Calvin Harris – “This Is What You Came For” feat. Rihanna 
  10. Dafina – “Na” feat. Kaos