95 ditë në betejë me COVID-19, aktori ndërron jetë në moshën 41 vjeçare

95 ditë në betejë me COVID-19, aktori ndërron jetë në moshën 41 vjeçare

Nick Cordero, një aktor i Broadway dhe televizionit që kaloi muaj në kujdes intensiv pasi pësoi komplikime nga coronavirus-i, ka vdekur në moshën 41 vjeçare, shkruan BBC, transmeton Insajderi.

“Zemra ime është e thyer sepse nuk mund ta imagjinoj jetën tonë pa atë”, ka shkruar gruaja e tij Amanda Kloots në Instagram.

Cordero ishte nominuar për një Toni për rolin e tij në “Bullets Over Broadway” dhe u shfaq në “Waitress” dhe “A Bronx Tale”.

Ndërsa ishte në spital ai pësoi infeksione sepsë dhe mini goditje dhe u desh të amputonte këmbën e tij të djathtë.

View this post on Instagram

God has another angel in heaven now. My darling husband passed away this morning. He was surrounded in love by his family, singing and praying as he gently left this earth. ⠀ I am in disbelief and hurting everywhere. My heart is broken as I cannot imagine our lives without him. Nick was such a bright light. He was everyone’s friend, loved to listen, help and especially talk. He was an incredible actor and musician. He loved his family and loved being a father and husband. Elvis and I will miss him in everything we do, everyday. ⠀ To Nicks extraordinary doctor, Dr. David Ng, you were my positive doctor! There are not many doctors like you. Kind, smart, compassionate, assertive and always eager to listen to my crazy ideas or call yet another doctor for me for a second opinion. You’re a diamond in the rough. ⠀ ⠀ I cannot begin to thank everyone enough for the outpour of love , support and help we’ve received these last 95 days. You have no idea how much you lifted my spirits at 3pm everyday as the world sang Nicks song, Live Your Life. We sang it to him today, holding his hands. As I sang the last line to him, “they’ll give you hell but don’t you light them kill your light not without a fight. Live your life,” I smiled because he definitely put up a fight. I will love you forever and always my sweet man. ❤️

A post shared by AK! ⭐️ (@amandakloots) on

Në maj, gruaja e tij zbuloi se ishte zgjuar nga një gjendje kome e shkaktuar mjekësisht, por mbeti “jashtëzakonisht i dobët”.

Në një postim që konfirmoi vdekjen e tij, Kloots tha: “Zoti ka një engjëll tjetër në parajsë tani. Burri im i dashur ndërroi jetë këtë mëngjes. Ai u rrethua në dashuri nga familja e tij, duke kënduar dhe duke u lutur ndërsa u largua me butësi nga kjo tokë.”

Ajo i bëri homazhe mjekut të tij “të jashtëzakonshëm” dhe falënderoi të gjithë për “rrjedhën e dashurisë, mbështetjes dhe ndihmës që kemi marrë”.

Ndërsa Cordero ishte në spital, Kloots i dërgonte rregullisht video me të dhe djalin e tyre një vjeçar, Elvis, dhe inkurajonte fansat të merrnin pjesë në çdo ditë që ata këndonin bashkë.

Një faqe për mbledhjen e fondeve për të ndihmuar pagimin e shpenzimeve mjekësore mblodhi më shumë se 600,000 dollarë. /Insajderi.com