Abuzim i pretenduar me fëmijë – çfarë ndodhi me padinë kundër Michael Jackson?

Abuzim i pretenduar me fëmijë – çfarë ndodhi me padinë kundër Michael Jackson?

Përfaqësuesit e Michael Jackson kanë arritur të shuajnë edhe një proces gjyqësor nga një prej akuzuesve të yllit të ndjerë të pop-it, shkruan BBC, transmeton Insajderi.

Një gjykatës i Los Angeles vendosi të hënën që Ëade Robson nuk mund të padisë bizneset e Jackson mbi abuzimin seksual që pretendohet se ka vuajtur në fëmijëri.

Robson, akuzat e të cilit u paraqitën në dokumentarin “Leaving Neverland”, pritet të apelojë vendimin.

Vitin e kaluar, i njëjti gjykatës vendosi kundër shokut të akuzuesit James Safechuck për arsye të ngjashme.

Në vendimin e tij të fundit, Gjykatësi Superior i Gjykatës së Qarkut LA, Mark A Young deklaroi se kompanitë e Jackson nuk kishin “asnjë aftësi ligjore” për të kontrolluar sjelljen e tij sepse ai ishte pronari i vetëm, dhe mund të “hiqnin cilindo dhe të gjithë anëtarët e bordit pa ndonjë arsye ose njoftim” .

Robson dhe Safechuck pretendojnë se ata u abuzuan nga këngëtari në fund të viteve 1980 dhe në fillim të viteve 1990 ndërsa qëndronin në fermën e tij Neverland.

Dyshja u lejua të ndiqte pretendime ligjore kundër dy prej kompanive të Jackson vitin e kaluar, pasi ishin hedhur poshtë paditë e mëparshme. /Insajderi.com