Aktori i famshëm po synon të blejë klubin futbollistik në vështirësi financiare

Aktori i famshëm po synon të blejë klubin futbollistik në vështirësi financiare

Pasi ishte një qendër e minierave të qymyrit dhe plumbit, qyteti i vogël Wrexham në veri të Uellsit ishte një central elektrik industrial. Rënia e tij ekonomike është pasqyruar në fatet e ekipit të saj profesionist të futbollit, i cili tani qëndron në katër divizione nën shkëlqimin e Premier League angleze.

Por gjërat mund të jenë gati të ndryshojnë për Klubin e Futbollit të Shoqatës Wrexham, pasi ylli i Hollivudit Ryan Reynolds duket se do të ‘injektojë ca fuqi ylli’, njofton Insajderi.

Wrexham Supporters Trust – grupi i tifozëve që zotëron klubin – njoftoi javën e kaluar se ata kishin marrë një propozim për të blerë ekipin. Por ata nuk zbuluan identitetin e investitorëve të mundshëm derisa tifozët votuan për të vazhduar me diskutimet të mërkurën.

Vetëm atëherë ata zbuluan se Ryan Reynolds, ylli i filmave “Deadpool”, ishte prapa ofertës, së bashku me Rob McElhenney, aktori dhe krijuesi i serialit televiziv “It’s Always Sunny in Philadelphia”.

Reynolds konfirmoi interesin e tij duke iu përgjigjur një tweet-i nga 2012 nga një tifoz që dëshironte që ai të vizitonte Wrexham.

“Unë kam pritur 8 vjet për t’iu përgjigjur këtij tweet-i”, bëri shaka aktori kanadez.

Wrexham AFC – i cili, megjithëse nga Uellsi, luan në ligën angleze të futbollit – u themelua në vitin1864 dhe pretendon të ketë stadiumin më të vjetër ndërkombëtar të futbollit në botë. /Insajderi.com

Burimi: NBC News