Autorja JK Rowling kthen mbrapsht çmimin pas kritikave

Autorja JK Rowling kthen mbrapsht çmimin pas kritikave

JK Rowling ka thënë se ajo po kthen mbrapsht një çmim të lidhur me familjen amerikane Kennedy, pasi u kritikua për pikëpamjet e saj mbi çështjet gjinore dhe trans, shkruan CNN, transmeton Insajderi.

Autores iu dha çmimi nderues Ripple of Hope nga organizata Robert F Kennedy për të Drejtat e Njeriut vitin e kaluar.

Por në fillim të këtij muaji, presidentja e organizatës Kerry Kennedy tha se pikëpamjet e shprehura nga Rowling kohët e fundit “zvogëluan identitetin” e njerëzve trans.

Rowling thotë se implikimet e Kennedy se ajo është transfobike janë “të pasakta”. /Insajderi.com