Ava Max për herë të parë në ‘VMA’, në listë edhe Bebe Rexha me Dua Lipën

Ava Max për herë të parë në ‘VMA’, në listë edhe Bebe Rexha me Dua Lipën

Këngëtarja me origjinë shqiptare, Ava Max është nominuar për herë të parë për MTV Video Music Awards. Autorja e hitit “Sweet but Psycho” është bërë pjesë e kategorisë ‘Artisti i ri më i mirë’.

Ndonëse ky është një zhvillim i rëndësishëm për karrieren e 25 vjeçares, gara në këtë kategori paraqitet e fortë për shqiptaren, pasi favoritë konsiderohen Billie Eilish apo Lil Nas X.

Në listën e VMA janë përfshirë edhe shqiptaret Bebe Rexha dhe Dua Lipa.

Të dyja janë pjesë e kategorisë ‘Best Dance’, me Beben e nominuar për dy këngë: “Call You Mine” dhe “Say My Name”, ndërsa Dua me “Electricity”.

Rita Ora nuk është bërë pjesë e VMA, ndonëse ka publikuar këngë të shumta përgjatë vitit të kaluar, të cilat janë vlerësuar nga kritikët.

Lista e VMA dominohet këtë vit nga Ariana Grande dhe Taylor Swift me nga 10 nominime secila, të ndjekura nga Billie Eilish dhe Lil Nas X me nëntë dhe tetë nominime.

Lista e plotë

VIDEO OF THE YEAR
21 Savage ft. J. Cole –  “a lot”
Billie Eilish – “Bad Guy”
Ariana Grande – “thank u, next”
Jonas Brothers – “Sucker”
Lil Nas X ft. Billy Ray Cyrus – “Old Town Road (Remix)”
Taylor Swift – “You Need to Calm Down”

ARTIST OF THE YEAR
Cardi B
Billie Eilish
Ariana Grande
Halsey
Jonas Brothers
Shawn Mendes

SONG OF THE YEAR
Drake – “In My Feelings”
Ariana Grande – “thank u, next”
Jonas Brothers – “Sucker”
Lady Gaga & Bradley Cooper – “Shallow”
Lil Nas X ft. Billy Ray Cyrus – “Old Town Road (Remix)”
Taylor Swift – “You Need to Calm Down”

BEST NEW ARTIST, presented by Taco Bell®
Ava Max
Billie Eilish
H.E.R.
Lil Nas X
Lizzo
ROSALÍA

BEST COLLABORATION
Lil Nas X ft. Billy Ray Cyrus – “Old Town Road (Remix)”
Lady Gaga & Bradley Cooper – “Shallow”
Shawn Mendes & Camila Cabello – “Señorita”
Taylor Swift ft. Brendon Urie of Panic! At The Disco – “ME!”
Ed Sheeran & Justin Bieber – “I Don’t Care”
BTS ft. Halsey – “Boy With Luv”

PUSH ARTIST OF THE YEAR
Bazzi
CNCO
Billie Eilish
H.E.R.
Lauv
Lizzo

BEST POP
5 Seconds of Summer – “Easier”
Cardi B & Bruno Mars – “Please Me”
Billie Eilish – “Bad Guy”
Khalid – “Talk”
Ariana Grande – “thank u, next”
Jonas Brothers – “Sucker”
Taylor Swift – “You Need to Calm Down”

BEST HIP HOP
2 Chainz ft. Ariana Grande – “Rule the World”
21 Savage ft. J. Cole –  “a lot”
Cardi B – “Money”
DJ Khaled ft. Nipsey Hussle & John Legend – “Higher”
Lil Nas X ft. Billy Ray Cyrus – “Old Town Road (Remix)”
Travis Scott ft. Drake – “SICKO MODE”

BEST R&B
Anderson .Paak ft. Smokey Robinson – “Make It Better”
Childish Gambino – “Feels Like Summer”
H.E.R. ft. Bryson Tiller – “Could’ve Been”
Alicia Keys – “Raise A Man”
Ella Mai – “Trip”
Normani ft. 6lack – “Waves”

BEST K-POP
BTS ft. Halsey – “Boy With Luv”
BLACKPINK – “Kill This Love”
Monsta X ft. French Montana – “Who Do You Love”
TOMORROW X TOGETHER – “Cat & Dog”
NCT 127 – “Regular”
EXO – “Tempo”

BEST LATIN
Anuel AA, Karol G – “Secreto”
Bad Bunny ft. Drake – “MIA”
benny blanco, Tainy, Selena Gomez, J Balvin – “I Can’t Get Enough”
Daddy Yankee ft. Snow – “Con Calma”
Maluma – “Mala Mía”
ROSALÍA & J Balvin ft. El Guincho – “Con Altura”

BEST DANCE
The Chainsmokers ft. Bebe Rexha – “Call You Mine”
Clean Bandit ft. Demi Lovato – “Solo”
DJ Snake ft. Selena Gomez, Ozuna & Cardi B – “Taki Taki”
David Guetta, Bebe Rexha & J Balvin – “Say My Name”
Marshmello & Bastille – “Happier”
Silk City & Dua Lipa – “Electricity”

BEST ROCK
The 1975 – “Love It If We Made It”
Fall Out Boy – “Bishops Knife Trick”
Imagine Dragons – “Natural”
Lenny Kravitz – “Low”
Panic! At The Disco – “High Hopes”
twenty one pilots – “My Blood”

VIDEO FOR GOOD
Halsey – “Nightmare”
The Killers – “Land of the Free”
Jamie N Commons, Skylar Grey ft. Gallant – “Runaway Train”
John Legend – “Preach”
Lil Dicky – “Earth”
Taylor Swift – “You Need to Calm Down”

BEST DIRECTION
Billie Eilish – “Bad Guy” – Directed by Dave Meyers
FKA twigs – “Cellophane” – Directed by Andrew Thomas Huang
Ariana Grande – “thank you, next” Directed by Hannah Lux Davis
Lil Nas X ft. Billy Ray Cyrus – “Old Town Road (Remix)” – Directed by Calmatic​
LSD ft. Labrinth, Sia, Diplo – “No New Friends” – Directed by Dano Cerny​
Taylor Swift – “You Need to Calm Down” – Directed by Drew Kirsch & Taylor Swift

BEST VISUAL EFFECTS
Billie Eilish – “when the party’s over” – Visual Effects by Ryan Ross, Andres Jaramillo
FKA twigs – “Cellophane” – Visual Effects by Matt Chandler, Fabio Zaveti for Analog
Ariana Grande – “God is a Woman” – Visual Effects by Fabrice Lagayette, Kristina Prilukova & Rebecca Rice for Mathematic
DJ Khaled ft. SZA – “Just Us” – Visual Effects by Sergii Mashevskyi​
LSD ft. Labrinth, Sia, Diplo – “No New Friends” – Visual Effects by Ethan Chancer​
Taylor Swift ft. Brendon Urie of Panic! At The Disco – “ME!” – Visual Effects by Loris Paillier & Lucas Salton for BUF VFX​

BEST EDITING
Anderson .Paak ft. Kendrick Lamar – “Tints” – Editing by Elias Talbot
Lil Nas X ft. Billy Ray Cyrus – “Old Town Road (Remix)” – Editing by Calmatic​
Billie Eilish – “Bad Guy” – Editing by Billie Eilish
Ariana Grande – “7 Rings” – Editing by Hannah Lux Davis & Taylor Walsh
Solange – “Almeda” – Editing by Solange Knowles, Vinnie Hobbs, Jonathon Proctor
Taylor Swift – “You Need to Calm Down” – Editing by Jarrett Fijal​

BEST ART DIRECTION
BTS ft. Halsey – “Boy With Luv” – Art Direction by JinSil Park, BoNa Kim (MU:E)
Ariana Grande – “7 Rings” – Art Direction by John Richoux​
Lil Nas X ft. Billy Ray Cyrus – “Old Town Road (Remix)” – Art Direction by Itaru Dela Vegas
Shawn Mendes & Camila Cabello – “Señorita” – Art Direction by Tatiana Van Sauter​
Taylor Swift – “You Need to Calm Down” – Art Direction by Brittany Porter
Kanye West and Lil’ Pump ft. Adele Givens – “I Love It” – Art Direction by Tino Schaedler​

BEST CHOREOGRAPHY
FKA twigs – “Cellophane” – Choreography by Kelly Yvonne
ROSALÍA & J Balvin ft. El Guincho – “Con Altura” – Choreography by Charm La’Donna​
LSD ft. Labrinth, Sia, Diplo – “No New Friends” – Choreography by Ryan Heffington​
Shawn Mendes & Camila Cabello – “Señorita” – Choreography by Calvit Hodge, Sara Biv
Solange – “Almeda” – Choreography by Maya Taylor, Solange Knowles
BTS ft. Halsey – “Boy With Luv” – Choreography by Rie Hata​

BEST CINEMATOGRAPHY
Anderson .Paak ft. Kendrick Lamar – “Tints” – Cinematography by Elias Talbot
Billie Eilish – “hostage” – Cinematography by Pau Castejon
Ariana Grande – “thank you, next” – Cinematography by Christopher Probst​
Shawn Mendes & Camila Cabello – “Señorita” – Cinematography by Scott Cunningham
Solange – “Almeda” – Cinematography by Chayse Irvin, Ryan Marie Helfant, Justin Hamilton
Taylor Swift ft. Brendon Urie of Panic! At The Disco – “ME!” – Cinematography by Starr Whitesides