nismën CO" />

Biden do të premtojë miliarda dollarë si ndihmë për përpjekjet globale të vaksinimit

Biden do të premtojë miliarda dollarë si ndihmë për përpjekjet globale të vaksinimit

Presidenti i SHBA-së Joe Biden do të premtojë 4 miliardë dollarë (3.3 miliardë euro) për nismën COVAX të premten për të rritur shpërndarjen e vaksinave COVID-19 në vendet e varfra.

Gjysma e parave do të dhurohet “deri në fund të këtij muaji” dhe pjesa tjetër gjatë dy viteve të ardhshme, tha një zyrtar i lartë i Shtëpisë së Bardhë për AFP këtë të enjte, njofton Insajderi.

“SHBA-ja është me të vërtetë të ngazëllyer që po jep kontributin e parë në COVAX”, tha zyrtari. “Ne mendojmë se është me rëndësi jetike të marrim një rol në rrahjen e pandemisë në nivel global”.

Përveç premtimit të së premtes, Biden do të mbajë një fjalim virtual në Konferencën e Sigurisë në Mynih dhe do të udhëtojë në strukturën e prodhimit të vaksinave të Pfizer në shtetin amerikan të Miçiganit. /Insajderi.com