Bjork ndan një kryevepër korale me korin islandez Hamrahlid

Bjork ndan një kryevepër korale me korin islandez Hamrahlid

Björk është bërë bashkë me korin Islandez Hamrahlid në një udhë të re të quajtur “Cosmogony”.

Vepra e akapelës, e shkruar nga Björk dhe poeti Islandez Sjón, u interpretua për herë të parë nga kori në nisjen e turneut 2019 Björk Cornucopia në The Shed në Neë York.

Tani fansat mund të transmetojnë një version të regjistruar që do të shfaqet në albumin e ardhshëm të Korit Hamrahlid Come and be Joyful.

Lirikat eksplorojnë origjinën e materies dhe sistemet astrofizike, ndërsa harmonitë korale fryhen dhe hapen, duke imituar mrekullinë e pamundur të jetës inteligjente që del nga një supë fillestare e përbërjeve organike.

Vetë Björk ishte anëtare e korit si adoleshente dhe ka bashkëpunuar me ta disa herë në karrierën e saj solo. Ata u paraqiten në albumin e saj të vitit 2017 Utopia dhe bënë turne në të gjithë botën me të për shfaqjen e saj Cornucopia.

Albumi i tyre i ri përmban këngë popullore Islandeze si dhe një projekt tjetër me Björk, Sonnets dhe pritet të dalë në treg më 4 dhjetor./Insajderi.com

Dazed Magazine