Bota i thotë lamtumirën e fundit yllit të rokut

Bota i thotë lamtumirën e fundit yllit të rokut

Eddie Van Halen, kitaristi dhe kompozitori që ndihmoi në emërtimin dhe tingullin e grupit muzikor radio-rock “Van Halen”, vdiq të martën pas një beteje me kancerin. Ai ishte 65 vjeçar, njofton Insajderi.

Vdekja e yllit u njoftua nga djali i tij, Wolf Van Halen, në Twitter.

“Nuk mund ta besoj se duhet ta shkruaj këtë,” tha deklarata, “por babai im, Edward Lodewijk Van Halen, ka humbur betejën e tij të gjatë dhe të mundimshme me kancerin këtë mëngjes. Ai ishte babai më i mirë që mund të kërkoja. Çdo moment që kam ndarë me të brenda dhe jashtë skenës ishte një dhuratë”.

Eddie Van Halen Dead at 65 from Cancer

Në një grup të njohur për paqëndrueshmërinë e tij – pjesërisht për shkak të ndryshimeve të shpeshta të këngëtarëve kryesorë që përfshinin më së shumti David Lee Roth dhe Sammy Hagar – Eddie Van Halen dhe vëllai i tij, Alex, mbetën konstantë, duke u shfaqur në 12 albume në studio, përgjatë pesë dekada, duke shitur dhjetëra miliona albume.

Eddie Van Halen Recalls '1984' Battles With Producer

Pavarësisht nga këngëtari, tingulli i lartë i kitarës së Eddie Van Halen – i rëndë në goditje, me të dy duart në qafën e instrumentit – ishte thellësisht me ndikim, por edhe i vështirë për t’u imituar. Ai u rrit i fiksuar pas Eric Clapton, e dikur u bë një frymëzim artistësh për dekada të tëra. /Insajderi.com

Burimi: NPR