Chimamanda Ngozi Adichie votohet si fituesja më e mirë e çmimit “Women Prize for Fiction”

Chimamanda Ngozi Adichie votohet si fituesja më e mirë e çmimit “Women Prize for Fiction”

Romani Half of a Yellow Sun të Chimamanda Ngozi Adichie është votuar libri më i mirë që ka fituar Çmimin e Grave për Fiksion në historinë e tij 25-vjeçare.

Autorja e lindur në Nigeri, e cila fitoi çmimin në 2007, u zgjodh në një votim publik nga një listë me të 25 fituesit.

Fituesit e tjerë të kaluar përfshijnë Zadie Smith, Andrea Levy të ndjerë, Lionel Shriver, Rose Tremain dhe Maggie O’Farrell.

Çmimi i njëhershëm shënon përvjetorin e çmimit, i njohur më parë si Orange Prize dhe Bailey Prize.

Half of a Yelloë Sun është vendosur në Nigeri gjatë Luftës Biafran, duke eksploruar fundin e kolonializmit, besnikëritë etnike, klasën, racën dhe fuqizimin e grave. Botuar në 2006, ajo ka marrë vlerësime globale.

Adichie tha: “Unë jam veçanërisht e prekur që jam votuar si Fituesja e Fitueseve, sepse ky është çmimi që së pari solli një lexues të gjerë në punën time dhe gjithashtu më ka prezantuar me punën e shumë shkrimtarëve të talentuar”./Insajderi.com

BBC News