Dalai Lama i 14-të shënon ditëlindjen e tij duke publikuar një album muzikor

Dalai Lama i 14-të shënon ditëlindjen e tij duke publikuar një album muzikor

Dalai Lama i 14-të po shënon 85-vjetorin e lindjes së tij duke publikuar albumin e tij të parë, njofton CNN, transmeton Insajderi.

Lideri shpirtëror tibetian, i cili festoi ditëlindjen këtë të hënë, shpreson “Bota e brendshme” – një album i mantras dhe mësime budiste – do të sigurojë një qetësi mes kaosit të pandemisë coronavirus dhe protestave globale të ndezura nga vdekja e George Floyd.

“Muzika ka potencialin për të kapërcyer dallimet tona”, tha ai në një deklaratë. “Mund të na kthejë në natyrën tonë të vërtetë të përzemërsisë”.

Ai shtoi: “Qëllimi i jetës sime është të shërbej sa më shumë që mundem. Muzika mund t’i ndihmojë njerëzit në një mënyrë që unë nuk mundem”.

“Inner World” u frymëzua nga muzikantja nga Zelanda e Re Junelle Kunin, e cila së pari iu afrua Dalai Lama për publikimin e një koleksioni të mantras të tij të vendosur në muzikë në vitin 2015.

Projekti, i cili përmban 11 këngë muzikore, qetësuese, u regjistrua nga Kunin dhe me producent burrin e saj Abraham Kunin, i cili kompozoi muzikën.

Ndërsa kjo mund të jetë oferta e parë e Dalai Lama për publikim albumi, Shenjtëria e Tij nuk është e huaj për botën e muzikës.

Në vitin 2015, fituesi i çmimit Nobel për Paqe u shfaq në skenë në Festivalin e Muzikës Glastonbury dhe dha një mesazh në lidhje me dhembshurinë dhe mirëkuptimin e ndërsjellë. /Insajderi.com