Dita e Gënjeshtrave 2021: Historia, domethënia dhe pse festohet

Dita e Gënjeshtrave 2021: Historia, domethënia dhe pse festohet

Dita e Gënjeshtrës së Prillit është një nga ditëtmë emocionuese që festohet unanimisht në të gjithë botën në fillim të prillit. Origjina e saj është ende një mister edhe pse ka shumë teori që lidhen me të.

Secila kulturë ka një qasje të ndryshme për mënyrën se si festohet dita me atë më të zakonshmen që është të bësh shaka dhe gënjeshtra të padëmshme.

Sipas studiuesve, Dita e Prillit daton që nga viti 1582 kur Franca kaloi nga kalendari Julian në atë Gregorian me urdhrin e Këshillit të Trent në vitin 1563. Thuhet se, Franca ishte vendi i parë që pranoi ndryshimin në kalendarët ndërsa shumë të tjerë vendet e refuzonin atë, njofton Insajderi.

Sipas kalendarit Julian ose kalendarit Hindu, 1 prilli shënoi Vitin e Ri me ekuinoksin pranveror në krahasim me 1 janarin që tani konsiderohet gjerësisht fillimi i një viti për shkak të përshtatjes së kalendarit Gregorian.

Njerëzit të cilët nuk e kishin kuptuar ndërrimin në kalendarët ishin shpesh pre e shakave dhe objekt mashtrimesh, aq sa tradita e shakave filloi të shoqërohej me këtë ditë.

Dhe tani me ardhjen e mediave sociale për shkak të së cilave bota është shumë më e lidhur, Dita e Gënjeshtrave është bërë një fenomen i një lloji.

Megjithëse nuk konsiderohet një festë zyrtare, kjo ditë është ende e popullarizuar në mesin e njerëzve deri në një pikë sa shumë mezi presin që ajo të vijë çdo vit dhe të punojnë rrengje nga më të ndryshmet. /Insajderi.com