Dokumentari me krime të vërteta në botën e modës së lartë

Dokumentari me krime të vërteta në botën e modës së lartë

Moda ka një të kaluar të gjatë dhe të zymtë kur bëhet fjalë për vepra kriminale dhe veprime të errëta.

Dokumentimi i disa prej krimeve të vërteta që kanë tronditur industrinë modës është dokumentari i ri i Quibi Last Looks. Rrëfyer nga Dakota Fanning, seriali me 18 pjesë trajton vrasjen e trashëgimtarit të Gucci, Maurizio Gucci në duart e ish-gruas së tij Patrizia Reggiani, trashëgimtaren e rreme Anna Delvey dhe vdekjen tragjike të modeles Vicki Morgan në 1983.

Siç tregohet përmes intervistave të thelluara dhe rekreacioneve dramatike, seria shqyrton rrethanat që çuan në cilindo prej krimeve, ndërsa trajtoi gjithashtu lentet e saj në industrinë e modës dhe ngriti pyetje për ndikimin e saj tek ata të përfshirë.

Seriali, i cili lansohet sot, përkon me lajmet që konfirmojnë se Anna Delvey tani është për lirim me kusht dhe mund të lirohet nga Burgu Albion i Shtetit të Neë York-ut që nga shkurti i vitit 2021. Një miniserial me dhjetë pjesë që përshkruan ngritjen e Delvey në nivelet e larta të shoqërisë së NY dhe rënia e saj pasuese është gjithashtu në horizont, me yllin e “Asistentit dhe Dashurisë Moderne Julia Garner që merr rolin e grifterit legjendar gjerman.

Diku tjetër, thuhet se historia e vrasjes së Maurizio Gucci është vendosur të dramatizohet, me Lady Gaga në rolin e Patrizia Reggiani dhe Jared Leto, Robert De Niro, Adam Driver dhe Al Pacino në bisedime për të luajtur në këtë film. Me Ridley Scott në karrigen e regjisorit, filmi u planifikua të dalë në nëntor 2021, por ndodh që do të shtyhet falë vonesave të lidhura me koronavirusin./Insajderi.com

Burimi: Dazed Magazine