Dyqanet e modës në NYC janë mbyllur përpara ditës së zgjedhjeve

Dyqanet e modës në NYC janë mbyllur përpara ditës së zgjedhjeve

Dyqane të firmave si Chanel, Dior, Loeëe dhe Louis Vuitton janë mbyllur dhe kanë hequr gjërat nga dritarja mes frikës nga protestat e dhunshme dhe trazirat civile

Në atë që është bërë një pamje e njohur gjatë gjithë vitit 2020, dyqanet e modës luksoze në Neë York po pastrojnë stokun e tyre  përpara zgjedhjeve të sotme.

Në Manhattan, si Chanel, Dior, Loeëe, Fendi dhe Louis Vuitton të gjithë kanë mbyllur dyqanet, ndërsa punëtorët mbuluan dritaret e dyqanit. Supermarket përfshirë Macy dhe Bloomingdale gjithashtu janë mbyllur.

Trump ka treguar se ai mund të mos pranojë rezultatin e zgjedhjeve dhe duke lënë të kuptohet se ai mund të refuzojë të largohet nga Shtëpia e Bardhë derisa të numërohen të gjitha votat – një proces që mund të zgjasë me javë – lëvizja për të hipur në vitrinat e dyqaneve vjen si frikë nga trazirat civile pas-zgjedhore dhe protestat e dhunshme rriten.

Shumë prej dyqaneve që morën masa për të mbrojtur ambientet e tyre gjithashtu hipën në dritaret e tyre gjatë protestave të Black Lives Matter që pasuan vrasjen e George Floyd në fillim të këtij viti. Në Nju Jork, Gucci, Nike dhe Bloomingdale u bastisën, ndërsa në LA, u shënjestruan butikët Rodeo Drive, përfshirë Alexander McQueen dhe Marc Jacobs.

Ndërsa shumë e dënuan plaçkitjen, Marc Jacobs – logoja e të cilit ishte thyer dhe zëvendësuar me emrin Sandra Bland – mbështeti protestat, duke postuar një fotografi të dyqanit të tij në Instagram së bashku me një mbishkrim që lexonte “Një jetë nuk mund të zëvendësohet. Jetët me ngjyrë kanë rëndësi”./Insajderi.com

Dazed Magazine