Werner Herzog krahason kolonizimin e Marsit nga Elon Musk me fashizmin

Werner Herzog krahason kolonizimin e Marsit nga Elon Musk me fashizmin

Nëse nuk e keni dëgjuar tashmë, Elon Musk planifikon të shpëtojë njerëzimin duke vendosur një milion njerëz në planetin e kuq në raketën Starship të SpaceX dhe duke filluar një koloni në Mars. Ndërsa përpjekja e miliarderit ende nuk është përmbushur me ndonjë kundërshtim serioz (HBO po punon në të vërtetë në një shfaqje rreth SpaceX), një njeri që nuk është shumë i lumtur: Werner Herzog.

Duke folur për Inverse, regjisori tha se ndërtimi i qyteteve në Mars do të ishte “një gabim”. “Unë mendoj se Elon Musk e mendon veten si një lloj vizionari teknologjik,” tha ai. “Sepse ai duhet të shesë makinat e tij elektrike. E mrekullueshme që ai e bën atë. Ai duhet të shesë raketat e tij të ripërdorshme. E mrekullueshme që po e bën ”.

Por, shtoi ai, “Unë nuk jam dakord me të kur ai poston dhe predikon për kolonizimin e Marsit. Njerëzit nuk duhet të jenë si karkalecat”, tha Herzog, “por përkundrazi duhet të “kërkonin ta mbanin planetin tonë të banueshëm”.

Pastaj Herzog e krahasoi planin e Musk për të kolonizuar Marsin me utopitë “gjigante” të komunizmit dhe fashizmit në shekullin e 20-të.

“Faleminderit Zotit, të dyja këto utopi gjigante u morën fund,” tha ai. “Shekulli ynë shumë shpejt do t’i sjellë fund utopisë teknologjike si kolonizimi i Marsit. Ne do t’i japim fund kësaj utopie shumë shpejt brenda këtij shekulli.”

Akoma, prodhuesi i filmave këmbëngul se ai “do të donte të shkonte në Mars me një aparat fotografik me shkencëtarët”, e cila, pas reflektimit, nuk do të ishte gjëja më e çmendur që ai ka bërë ndonjëherë./Insajderi.com

Dazed Magazine