Filma të pazakontë për kohëra të pazakonta

Filma të pazakontë për kohëra të pazakonta

Në kohë normale, hyrja në vjeshtë do të nënkuptonte festivalet e filmit duke bërë lojëra për premierat shpresëdhënëse për çmimet prestigjioze të “Oscars”.

Por kohërat kanë ndryshuar dhe New York Times ka listuar disa filma ‘të pazakontë’ të na mbajnë shoqëri gjatë ditëve të zymta me shi, njofton Insajderi.

‘An Easy Girl’

Një grua e re është tronditur dhe magjepsur nga kushërira e saj me shpirt të lirë, e çliruar seksualisht në këtë film të gjallë dhe provokues nga regjisorja franceze Rebecca Zlotowski, e cila shfrytëzon si komedinë ashtu edhe dramën në kërkimin e personazheve për vetëdijësim.

‘Blush’

McLendon-Covey është e heshtur, e pranishme dhe plotësisht e besueshme si Cathy, një amvise dhe nënë, rutina e ngurtë, e kontrolluar e së cilës tronditet në thelb nga ndërlikimet dhe dëshirat që ajo nuk mund t’i mbajë larg.

‘White Girl’

Morgan Saylor, e njohur më mirë si Dana Brody në “Homeland”, luan një rol të sinqertë dhe shpesh shqetësues të zbritjes së një gruaje të re në hedonizëm.

‘Everly’

Salma Hayek e bllokuar në banesën e saj, duke luftuar një ushtri banditësh dhe djemsh të këqij të dërguar për ta vrarë. Regjisori, Joe Lynch, përdor mjedisin klaustrofobik në avantazhin e tij, duke punuar mënyra gjithnjë e më inteligjente (dhe nganjëherë mashtruese) për të mbajtur gjallë heroinën e tij duke e mbajtur atë në vend, dhe Hayek është më se e gatshme të luftojë.

‘Blue Ruin’

Shkrimtari dhe regjisori Jeremy Saulnier (“Green Room”) krijon një film të shkathët artistik, me historinë e një endacaku (Macon Blair) i cili hakmerret ndaj njeriut që vrau prindërit e tij – dhe duhet të përballet më pas me pasojat.

‘Brawl in Cell Block 99’

Vince Vaughn luan si një burrë i klasës punëtore, ku ndërrimi i karrierës në mushkë të drogës merr një kthesë veçanërisht të ashpër në këtë thriller burgu nga shkrimtari dhe regjisori S. Craig Zahler. /Insajderi.com