Filmi që do të përfaqësojë Shqipërinë në “Oscar”

Filmi që do të përfaqësojë Shqipërinë në “Oscar”

Një lajm i mrekullueshëm për kinematografinë shqiptare – filmi “Derë e hapur”, do të prezantojë Shqipërinë në edicionin e 93-të, të eventit prestigjioz të ndarjeve të çmimeve “Oscar”, njofton Insajderi.

Lajmin e ndau edhe aktorja e cila është pjesë e filmit, Jonida Vokshi, dhe shprehet shumë e lumtur që ka pasur një rol në këtë film.

 

View this post on Instagram

 

DERE E HAPUR do te prezantoj Shqiperine ne edicionin e 93-te te OSCARS!😍 E lumtur qe jam pjese e filmit! Na prifte e mbara grupi ❤️

A post shared by Jonida Vokshi (@jonidavokshiofficial) on

“Dera e hapur” pati premierën e saj botërore në Konkursin Kryesor të Festivalit të Filmit në Sarajevë si një nga nëntë titujt.

Filmi debutues i Florenc Papas është një bashkëprodhim i Shqipërisw-Kosovës-Italisw-Maqedonisw Veriore dhe bëhet fjalë për një grua shtatzënë të pamartuar dhe motrën e saj më të madhe që përpiqen të gjejnë një burrë për të luajtur rolin e bashkëshortit të motrës së vogël para se të takohen me babain e tyre të rreptë, tradicional në fshatin shqiptar ku kanë lindur. /Insajderi.com