katalizatorë ndryshimi

Fuqia e kinemasë: Filma që ndryshuan botën

Fuqia e kinemasë: Filma që ndryshuan botën

Ndërsa filmat krijohen kryesisht për qëllime argëtimi, do të ishte gabim të refuzohej potenciali i tyre ‘në ndryshim të botës’. Filmat mund të kenë një ndikim shumë më të madh sesa imagjinuar së pari. Ato mund të ndikojnë në kulturë, politikë, ligje dhe më e rëndësishmja, ato mund të ndryshojnë rrjedhën e historisë. Siç kishte thënë Haifaa Al Mansour, drejtoresha e parë femër e Arabisë Saudite; “Arti mund t’i prekë njerëzit dhe t’i bëjë ata të hapen”.

Filmat më poshtë e kanë bërë pikërisht atë. Qoftë për mirë apo për të keq, ata kanë vepruar si katalizatorë për ndryshimin.

“Blackfish”

Me daljen në treg në vitin 2013, Blackfish tronditi botën. Historia e Tilikum u prezantua në shtëpitë e miliona shikuesve. Ky dokumentar indie ndoqi përrallën tragjike të një Orca të keqtrajtuar nga Seaëorld, në kafazin e ngushtë dhe trajtimi çnjerëzor i së cilës e bëri atë të vriste tre trajnerë të tij. Zbulimi se si u trajtuan këto krijesa detare pas dyerve të mbyllura çoi në një protestë globale.

“A Girl in the River”

Nuk është sekret që vrasjet e nderit janë një turp ndërkombëtar. Duke marrë jetën e 5000 grave çdo vit, këto vrasje gjakftohta janë ende të ligjshme në shumë vende. Fituesi i Oskarit, Obaid-Chinoy, ishte i vendosur ta ndryshonte këtë. Filmi i saj, “Një vajzë në lumë”, tregon përrallën e një gruaje e cila gati po vritet nga babai i saj pasi ishte përfshirë në një romancë të ndaluar. Dhe pjesa tronditëse? Pa asnjë copë pendese, babai i saj nuk arrin të kuptojë gravitacionet e veprimeve të tij. Përkundrazi, ai ndihet i justifikuar për vrasjen e vajzës së tij për të mbrojtur familjen e tij nga çnderimi. Për fat të mirë, megjithatë, arsyetimi i tij nuk u pranua nga Nawaz Sharif, Kryeministri Pakistanez. Në një moment të rëndësishëm për feminizmin, Sharif deklaroi se pasi pa filmin, ai ishte i vendosur të ndryshonte ligjin për vrasjet e nderit.

“Victim”

Në një kohë kur komuniteti homoseksual u demonizua shpesh nga tabloidët britanikë, personazhet LGBTQ + në film ishin gjë e legjendës. “Viktima”, një film i vitit 1961, u përpoq të kundërshtonte homofobinë e shfrenuar të industrisë. Ai tregonte historinë e një avokati i cili rrezikon karrierën e tij dhe mënyrën e rehatshme të jetesës duke mbrojtur një dashnor të mëparshëm i cili bëri vetëvrasje pasi u burgos se ishte homoseksual. Filmi ishte revolucionar – ishte i pari në llojin e tij që u tregua i dashur me një protagonist homoseksual. Jo vetëm që ndihmoi në përmirësimin e ndjenjës homofobike të shoqërisë britanike, por gjithashtu pati një ndikim të rëndësishëm politik. Premiera e filmit përkoi me debatin parlamentar mbi legalizimin ose jo të homoseksualitetit; më vonë u zbulua se filmi lëkundi mendimin e parlamentit dhe çoi në miratimin e Aktit të Veprave Seksuale të vitit 1967. Madhësia e këtyre ndryshimeve thjesht duhet të tregojë – filmi ka fuqinë të bindë edhe personalitetet më me ndikim, megjithëse, kokëfortë.

“Philadelphia”

“Viktima” nuk ishte filmi i vetëm që përmbysi qëndrimet ndaj komunitetit homoseksual. Epidemia e HIV / AIDS-it ka qenë gjithmonë një pikë e madhe grindjesh. Një që u detyrua të bëhej tabu nga paniku i përhapur, i përkeqësuar nga paragjykimet e medias britanike. Në mënyrë tronditëse, madje deri në vitin 1993, tema ende shmangej. “Filadelfia”, me protagonist Tom Hanks, e sfidoi këtë. Duke vendosur epideminë e HIV-it në ballë të ligjërimit shoqëror, ky film de-stigmatizoi AIDS-in dhe hetoi se si kjo sëmundje, e përdredhur nga media, rrënoi një kulturë toksike të homofobisë. Filmi pati një efekt global; qindra mijëra njerëz ndienin ndjeshmëri ndaj atyre që vuanin nga sëmundja. Edhe pse ende një betejë e përballuar me guxim nga komuniteti homoseksual sot, Filadelfia shtyu polemikën e epidemisë së HIV-it në ballë të bisedave dhe shënoi fillimin e një ndryshimi të qëndrimeve.

“Super Size Me”

Edhe pse një ide e thjeshtë, ky dokumentar ishte një hit novator – duke tronditur kombin në një neveri të hipnotizuar. Producenti i dokumentarëve, Morgan Spurlock, u bë i famshëm brenda natës pas debutimit të filmit të tij inflamator për të vërtetat e errëta pas pikave ushqimore të McDonald. Gjatë filmit, ai nuk ha asgjë tjetër përveç McDonald’s për një muaj të tërë. Efektet janë tmerrësisht shokuese. Jo vetëm që Spurlock fiton më shumë se 10 kg, por ai gjithashtu përjeton dështim të mëlçisë dhe periudha depresioni. Ky film ndryshoi mënyrën në të cilën publiku shikonte ushqimin e shpejtë; ajo rindezi debatin mbi krizën e mbipeshës dhe se si zinxhirët e ushqimit të shpejtë ushqejnë një kulturë të ngrënies së papërgjegjshme. Brenda gjashtë javësh, McDonald’s kishte hedhur poshtë opsionin e tyre ‘Super Size’ dhe tani janë përpjekur të përditësojnë menynë e tyre me opsione ‘më të shëndetshme’. Filmi, pa dyshim, ishte një sukses moral. /Insajderi.com

Burimi: Rain Dance