George Clooney dhe Kendall Jenner bënë të njëjtën gjë, por vetëm kjo e fundit u kritikua ashpër

George Clooney dhe Kendall Jenner bënë të njëjtën gjë, por vetëm kjo e fundit u kritikua ashpër

Ndërsa shumë miq, fansa dhe familjarë vlerësuan sipërmarrjen e re të biznesit të Kendall Jenner për brendin e ri të tekilas, të cilën ajo e mbajti sekret për gati katër vjet, shumë kritikë në mediat sociale thonë se Jenner nuk ka të drejtë të futet në industrinë e tekilas sepse ajo nuk është një meksikane, shkruan Insider, transmeton Insajderi.

Por duke kërkuar një depërtim të mëtejshëm mbi këtë çështje, Marie Sarita Gaytán, profesoreshë e sociologjisë dhe studimeve gjinore dhe autore e “Tequila!: Distilimi i Shpirtit të Meksikës”, e cila ndau mendimet e saj mbi kritikat – dhe në veçanti , pse zemërimi për sipërmarrjen e Jenner është kaq i dukshëm kur ajo është vetëm e fundit në një varg të gjatë të famshmësh jo-meksikanë që kanë kompani tekilash.

Në atë që ishte deri tani ndërmarrja më e spikatur dhe financiarisht e suksesshme e famshme e tekilas deri më tani, George Clooney dhe Rande Gerber e bënë markën e tyre Casamigos një emër të famshëm në vitin 2013, duke ia shitur përfundimisht Diageo për 1 miliard dollarë në vitin 2017.

Gaytán sugjeroi që disa kritikë do të përdorin argumentin se Jenner po e bën këtë për para si bazë për të sulmuar biznesin e saj. Por ajo thotë se arsyetimi “thjesht nuk e penalizon sepse të gjithë e bëjnë për para”.

Ajo gjithashtu theksoi se “vështirë se përmendej përvetësimi kulturor” që kishte të bënte me shitjen masive të Clooney dhe Gerber në Casamigos dhe sugjeron që gjinia e Jenner mund të ketë të bëjë me reagimin e ashpër.

“Kur gratë dalin” jashtë kufijve “, qoftë kjo në politikë, biznes, apo në këtë rast, kulturë dhe sipërmarrje, kjo prek një nerv”, tha Gaytán. “Kjo, për mua, është një histori shumë më interesante”.

Ajo i se një rrënjë e çështjes që shkakton zemërimin është se mallrat dhe kultura meksikane (si tekila) duket se kanë më shumë vlerë në SHBA se sa vetë meksikanët.

“Për meksikanët dhe meksikan-amerikanët që jetojnë në Shtetet e Bashkuara, sigurisht që thumbuese kur sheh një tjetër jo-meksikan duke përfituar nga kultura e tyre”, tha Gaytán. “Pse është thumbuese? Epo, për një, madje siç shkruaj, meksikanët e vërtetë – nënat, baballarët, fëmijët – janë në kafaze, të vendosura  nga qeveria amerikane. Kjo nuk mund  të ndodhte në një vend që i respektonte meksikanët si njerëz”. /Insajderi.com