George dhe Amal Clooney ndajnë donacion bujar për bamirësitë libaneze pas shpërthimit në Bejrut

George dhe Amal Clooney ndajnë donacion bujar për bamirësitë libaneze pas shpërthimit në Bejrut

George dhe Amal Clooney kanë bërë dhurime të mëdha për tre bamirësi libaneze pasi kryeqyteti Bejrut u trondit nga një shpërthim vdekjeprurës, njofton Insajderi.

Të paktën 135 njerëz u vranë dhe më shumë se 5,000 mbetën të plagosur kur një shpërthim, i dukshëm i shkaktuar nga një zjarr aksidental në një port, u përhap nëpër qytet.

Vende në të gjithë botën, përfshirë Britaninë e Madhe, janë zotuar për ndihmë.

Clooney-t, të cilët jetojnë në Britani, kanë dhuruar 100,000 dollarë amerikanë për tre bamirësi në Liban.

Avokatja për të drejtat e njeriut Amal, 42 vjeçare, lindi në Bejrut. “Ne jemi të shqetësuar thellësisht për njerëzit e Bejrutit dhe shkatërrimin me të cilin janë përballur ditët e fundit”, tha çifti në një deklaratë të marrë nga agjencia e lajmeve PA.

Ata kanë dhuruar para për Kryqin e Kuq të Libanit, Impact Liban dhe Baytna Baytak. /Insajderi.com