Gjyshja 93 vjeçare na tregon recetën sekrete për biskotat e jetëgjatësisë

Gjyshja 93 vjeçare na tregon recetën sekrete për biskotat e jetëgjatësisë

93-vjeçarja tregon me dashuri mëngjesin e së dielës, i cili ishte gjithmonë i rezervuar për këtë recetë të veçantë. Gjyshe Clara tregon se si i ben këto biskota sheqeri të veçanta ne mengjes.

Receta që Clara na tregon më poshtë quhet “Mëngjesi i Depresionit te madh”. Përbërësit e saj të zgjedhur? Sheqeri, mielli dhe vezët, të gjitha keto i kujtojne ditët e saj të fëmijërisë. Më poshtë janë të gjitha përbërësit që ju nevojiten:

3/4 tas sheqer

3 vezë

3 filxhan caji miell

Përgatitja:

Rrahim vezët dhe më pas i shtojmë sheqerin. Vazhdojme i rrahim deri sa te tretet sheqeri e me pas i shtojme miellin deri sa të mos ngjisin në duar kur të bëjmë formën e biskotës. I pjekim në 200 gradë derisa të bëhen kafe në sipërfaqe.