histori pandemie

Infermierja suedeze do të jetë pjesëmarrësja e vetme e festivalit të filmit në një ishull të largët

Infermierja suedeze do të jetë pjesëmarrësja e vetme e festivalit të filmit në një ishull të largët

Festivali më i madh i filmit në Skandinavi po vazhdon këtë vit pavarësisht pandemisë së Coronavirusit, por do të organizohet në një ishull të izoluar dhe do të pranojë vetëm një të pranishëm – një punonjëse të kujdesit shëndetësor, e cila është zgjedhur nga 12,000 aplikantë, shkruan The Guardian, trasnmeton Insajderi,

Lisa Enroth, një infermiere suedeze dhe adhuruese e filmit, u zgjodh të ishte e ftuara e festivalit të filmit në Gothenburg 2021, e cila do të kalojë një javë në ishullin e largët të Pater Noster duke parë film pas filmi.

“Në kujdesin shëndetësor duket se kam epoka duke dëgjuar, testuar dhe ngushëlluar. Ndihem sikur jam kulluar nga energjia”, tha Enroth.

Pater Noster, në kufirin e një arkipelagu të dendur në brigjet perëndimore të Suedisë, është i njohur për farin e tij.

“Era, deti, mundësia për të qenë pjesë e një realiteti krejtësisht të ndryshëm për një javë – e gjithë kjo është me të vërtetë tërheqëse”, tha Enroth, i cili do të mbajë një ditar video ditore që do të shfaqet në faqen e internetit të festivalit. /Insajderi.com