Ishte vegjetarine për 15 vjet, tani ushqehet vetëm me mish

Ishte vegjetarine për 15 vjet, tani ushqehet vetëm me mish

Një nënë e dy fëmijëve e hodhi poshtë një dietë vegjtarine, të cilën e ndoqi rreptësisht për 15 vjet, për të ngrënë vetëm mish.

Katërdhjetë e katër vjeçarja Nicole Carter pretendon se dieta e saj vegan e la sistemin e saj imunitar në thyerje, duke shtuar se ajo ka më shumë energji dhe është më e shëndetshme pasi kalon në një dietë mishngrënëse.

Nicole, e cila jeton në Kaliforni, u kthye në veganizëm në moshën 18 vjeçare dhe të thoshte se ajo e mori seriozisht është diçka e një shfaqjeje.

Ajo hoqi sheqerin dhe alkoolin, shtrydhi lëngun e freskët dhe madje bëri vetë thertoret e thara. Kjo është përkushtim.

Megjithatë, ajo zhvilloi një mori problemesh dhe më në fund u diagnostikua me kolit ulcerative në vitin 2012. Ajo u përpoq çdo gjë për të lehtësuar gjendjen e saj, por ishte e pasuksesshme.

Kjo është, derisa ajo u kthye në një dietë pothuajse ekskluzivisht të bazuar në mish.

Tani, ajo ndihet më e shëndetshme në disponimin e saj dhe stomakun e saj, dhe madje ka humbur peshë. Kjo është pas kalimit për të ngrënë një peshë të tërë të mishit të kuq, ndonjëherë me vezë dhe proshutë të shtuar, çdo ditë të jetës së saj.

Nicole, vlen të përmendet se provat tregojnë se rekomandohet një dietë e ekuilibruar e të gjitha grupeve ushqimore, dhe nuk ka shumë fibra në këtë dietë. Keni nevojë për fibra, na besoni.

Gjithsesi, Nicole shpjegoi: “Kam pasur ndezje të tepërta, humbje të flokëve, dhimbje të përbashkët, lodhje dhe pagjumësi. Testet e mia të gjakut treguan pothuajse nivele jo të ekzistencës së hekurit dhe vitaminës D. Hormonet e mia ishin të ulëta dhe hormonet e tiroidit ishin të ulëta pavarësisht shtesave natyrore .

“Unë kisha gurë të mjegullt dhe pankreatiti, të cilat çuan në heqjen e fshikëzës së tëmthit në vitin 2006. Kam pasur kapsllëk kronik, grip, këbazë dhe kolit ulçerues, unë kam qenë hipoglikemik.

“Unë nuk piva kafe, vetëm çaj jeshil organik. Isha në depresion, kishte ankth dhe ndjeva se humba si të përmirësoja shëndetin tim”.

“Gjëja më e vështirë për shumicën është të hahet, gjëja tjetër e vështirë është aspekti social. Shumica e njerëzve nuk mund ta mbyllin kokën përreth, për shkak se u është thënë gjithë jeta që kanë nevojë për perime.

“Jeta ime është krejtësisht më e mirë, shëndeti im është më i mirë, gutja ime, energjia ime dhe disponimi im. gjithashtu kurseni shumë para në këtë mënyrë.

“Të gjitha simptomat e përmendura më parë janë zhdukur, nuk kam më sëmundje kërcënuese për jetën dhe as ndonjë nga simptomat apo problemet që kam pasur më parë. Sëmundja ime autoimune është zhdukur dhe jam aq mirënjohëse për atë që kam mësuar se më mori këtu.”

Duket që dieta e ka ndihmuar Nicolen që të kthehet në formën e saj më të mirë./Express/