Joshua Tree e U2 është shpallur si albumi më i mirë i viteve 80

Joshua Tree e U2 është shpallur si albumi më i mirë i viteve 80

The Joshua Tree e U2 është shpallur albumi më i mirë i viteve 1980.

Lëshuar në vitin 1987, ai e bëri U2 një nga grupet më të famshme në botë, në sajë të himneve si With Or Whithout You dhe Where The Streets Have No Name.

Tani, dëgjuesit e BBC Radio 2’s Tounds of the 80s e kanë zgjedhur atë si albumin më të mirë të dekadës, në një sondazh që shënon Ditën Kombëtare të Albumit.

Vëllezërit e Dire Straits ‘Arms erdhën të dytët, pasuar nga The Stone Roses.

Të gjithë nga këta 20 artistë janë meshkuj, me përjashtim të Hounds Of Love të Kate Bush – që renditet në vendin e 11-të.

Albumet nga Madonna, Janet Jackson, Tracy Chapman dhe Grace Jones shfaqen më poshtë në listë.

The Joshua Tree përpak u quajt Dy Amerikat. Më vonë, Desert Songs ishte një tjetër ide për të emëruar albimin, para se grupi të vendoste në The Joshua Tree, një titull që kapi në mënyrë të përsosur tensionin e shenjtë / laik të këngëve dhe imazheve bibliketë përshkruara nga U2.

I shkruar në sfondin e Luftës së Ftohtë, albumi pasqyroi të dy anët e ëndrrës amerikane, me bandën irlandeze të joshur nga joshja e saj, por e zmbrapsur nga ajo që basisti Adam Clayton e quajti “zymtësia dhe lakmia” e epokës së Reganit.

“Duket sikur jemi përsëri atje në një farë mënyre,” tha kitaristi The Edge, pasi dëgjoi rezultatet e sondazhit të Radio 2. “Politika është akoma kaq e polarizuar.”/Insajderi.com