Këngëtarja flet sinqerisht lidhur me shtatëzaninë dhe vështirësite reale të të qenit nënë

Këngëtarja flet sinqerisht lidhur me shtatëzaninë dhe vështirësite reale të të qenit nënë

Kur Paloma Faith zbuloi se ishte shtatzënë në 2016 ajo kishte një pikëpamje të romantizuar të të qenit prind.

“Unë prisja që  të qenit nënë të ishte një ndjenjë e lavdishme”, thotë këngëtarja. “As nuk më shkoi në mendje se do të kishte ndonjë rrezik”.

Realiteti ishte shumë ndryshe.

Kah fundi i shtatzënisë, ujërat e Faith iu lëshuan, por ajo nuk mund të bënte lindje – një gjendje e quajtur këputje e parakohshme e membranës (Prom), duke e vënë atë dhe fëmijën e saj të palindur në rrezik infeksioni.

Për t’i mbrojtur të dy, ajo u detyrua të qëndronte në shtrat për tre javë para se vajza e saj të lindte, para kohe, nga operacioni urgjent.

“Fëmija im në të vërtetë ishte mirë, por unë jo”, thotë ajo. “Unë kisha një infeksion të mitrës, kisha cistit, konvulsione, përplasje dhëmbësh dhe temperaturë të lartë. Humba shumë gjak gjithashtu.

“Ishte aq afër vdekjes sa kurrë më parë.”

E vendosur për të qenë nëna ideale, sidoqoftë, Faith minimizoi problemet e saj shëndetësore.

“Unë po përpiqesha të isha hero dhe nuk mora ndihmë,” thotë ajo

“Unë i bëra të gjitha netët vetë dhe nuk u shërova, sepse nuk mund të flija, dhe pastaj përjetova depresion pas lindjes, të gjitha këto ishin mjaft intensive”.

Pavarësisht nga gjithçka, Faith u rikthye përsëri në punë, duke filluar një turne në arenën mbarëkombëtare ndërsa ndjehej “e shkatërruar dhe e mjerë”.

Në përpjekje për të mbrojtur fëmijën e saj të porsalindur nga media, ajo nuk pranoi të shpallte emrin e saj ose të postonte fotografi familjare në internet.

Për disa gazeta, kjo ishte edhe më ndjellëse. Tabloidët treguan histori duke thënë se Faith po e rriste fëmijën e saj për të qenë me gjini neutrale, ndërsa këngëtarja u gjend e ndjekur nga paparacët në rrugën për në shesh lojërash.

Tani ajo e kupton, “ata janë më të dëshpëruar të marrin fotografi nga ju kur përpiqeni t’i ndaloni”.

Ngadalë, megjithatë, jeta u kthye në normalitet. Partneri i Faith, artisti Leyman Lahcine, filloi të punonte nga shtëpia e saj, për të qenë afër e për të punuar ndërsa këngëtarja përfundoi duke pasur “një nga vitet e saj më të suksesshme” në argëtim.

Në vitin 2017, ajo shënoi albumin e saj të parë numër një, The Architect, u bashkua me kastin e Batman Pennyworth dhe këndoi në hitin ” Lullaby” të Sigala, i cili kaloi gjysmë viti në top lista.”A e dini se çfarë është gjëja më e çmendur nga depresioni post-natal, megjithatë”? thotë Faith. “Ju e kaloni tërë këtë kohë duke shkuar,” O Zot, unë jam e tmerrshme si nënë. Jam e tmerrshme”. Pastaj ju papritmas, një ditë, mendoni, “Do të doja edhe disa fëmijë”./Insajderi.com

Burimi: BBC