Këto syze të inspiruara nga filmat sci-fi a janë trendi i ri për të u ndjekur

Këto syze të inspiruara nga filmat sci-fi a janë trendi i ri për të u ndjekur

Në vitin 2018, syzet e vogra përfshin botën e modës, duke u bërë aksesori i preferuar i Bella dhe Gigi Hadid, Dua Lipës, motrave Kardashian, etj.

Dy vite më vonë ky trend estetik është ende i fuqishëm. Në sfilatën e Luis Vuitton në Shangai, në fillim të këtij muaji, Virgil Abloh ka krijuar syzet që i ngjajnë një trake të hollë.

Abloh ka spjeguar se është inspiruar nga Afrofuturism i viteve 70 dhe 80, duke e përmëndur Sun Ra, legjendën e jazz si influencë të këtij koleksioni.

Pak pas kësaj edhe Kanye West ka treguar se është duke lansuar mono-syzet në Twitter, mirëpo të punuara nga druri, gjë që ngre pyetjen si është e mundur të shohim?

Abloh dhe West nuk janë të vetmit që kanë sjellur syzet retro-futuristike. Ky lloj i syzeve është sjellur nga John Galliano për Dior në fillim të viteve 2000, dhe një shëtitje e shkurtër nëpër TikTok të tregon që trendi është duke u përhapur./Insajderi.com