Këtu gjeni listën zyrtare të nominimeve për “Oscars 2021”

Këtu gjeni listën zyrtare të nominimeve për “Oscars 2021”

Nominimet për edicionin e 93-të të “Academy Awards” u njoftuan të hënën në mëngjes dhe gratë u përfaqësuan denjësisht, shkruan CNN, transmeton Insajderi.

Shtatëdhjetë gra morën gjithsej 76 nominime, sipas Akademisë, një rekord deri më tani.

Dy gra, Emerald Fennell dhe Chloé Zhao, u nominuan për herë të parë në kategorinë e regjisorit në të njëjtin vit.

Zhao është gruaja e parë me ngjyrë që është nominuar në këtë kategori.

Në dritën e diskutimit rreth diversitetit dhe çmimeve, tre burra me ngjyrë, Leslie Odom Jr për “One Night in Miami” dhe Daniel Kaluuya dhe Lakeith Stanfield për “Judas and the Black Mesiah”, të gjithë u nominuan në kategorinë e “aktorit më të mirë dytësor”.

Ceremonia e këtij viti u shty për shkak të pandemisë dhe do të transmetohet të dielën, 25 prill, në ABC.

Më poshtë mund të shihni të gjitha kategoritë dhe nominimet për këtë vit. /Insajderi.com

– Filmi më i mirë

“The Father”
“Judas and the Black Messiah”
“Mank”, Minari”, “Nomadland”
“Promising Young Woman”
“Sound of Metal”
“The Trial of the Chicago 7”

– Regjisori/ja më i/e mirë

Thomas Vinterberg (“Another Round”)
David Fincher (“Mank”)
Lee Isaac Chung (“Minari”)
Chloé Zhao (“Nomadland”)
Emerald Fennell (“Promising Young Woman”)

– Aktori më i mirë në rol protagonist

Riz Ahmed (“Sound of Metal”)
Chadwick Boseman (“Ma Rainey’s Black Bottom”)
Anthony Hopkins (“The Father”)
Gary Oldman (“Mank”)
Steven Yeun (“Minari”)

– Aktorja më e mirë në rol protagonist

Viola Davis (“Ma Rainey’s Black Bottom”)
Andra Day (“The United States v. Billie Holiday”)
Vanessa Kirby (“Pieces of a Woman”)
Frances McDormand (“Nomadland”)
Carey Mulligan (“Promising Young Woman”)

– Aktori më i mirë në rol joprotagonist

Sacha Baron Cohen (“The Trial of the Chicago 7”)
Daniel Kaluuya (“Judas and the Black Messiah”)
Leslie Odom Jr. (“One Night in Miami”)
Paul Raci (“Sound of Metal”)
Lakeith Stanfield (“Judas and the Black Messiah”)

– Aktorja më e mirë në rol joprotagonist

Maria Bakalova (‘Borat Subsequent Moviefilm”)
Glenn Close (“Hillbilly Elegy”)
Olivia Colman (“The Father”)
Amanda Seyfried (“Mank”)
Yuh-jung Youn (“Minari”)

– Filmi më i mirë i animuar

“Onward” (Pixar)
“Over the Moon” (Netflix)
“A Shaun the Sheep Movie: Farmageddon” (Netflix)
“Soul” (Pixar)
“Wolfwalkers” (Apple TV Plus/GKIDS)

– Skenari më i mirë i përshtatur

“Borat Subsequent Moviefilm”
“The Father”
“Nomadland”
“One Night in Miami”
“The White Tiger”

– Skenari më i mirë origjinal

“Judas and the Black Messiah”
“Minari”
“Promising Young Woman”
“Sound of Metal”
“The Trial of the Chicago 7″

– Kënga më e mirë origjinale

“Fight for You,” (“Judas and the Black Messiah”)
“Hear My Voice,” (“The Trial of the Chicago 7”)
“Húsavík,” (“Eurovision Song Contest”)
“Io Si (Seen),” (“The Life Ahead”)
“Speak Now,” (“One Night in Miami”)

– Best Score

“Da 5 Bloods”
“Mank”
“Minari”
“News of the World”
“Soul”

– Best Sound

“Greyhound”
“Mank”
“News of the World”
“Soul”
“Sound of Metal”

– Kostumografia më e mirë

“Emma,” Alexandra Byrne
“Mank,” Trish Summerville
“Ma Rainey’s Black Bottom,” Ann Roth
“Mulan,” Bina Daigeler
“Pinocchio,” Massimo Cantini Parrini

– Filmi më i mirë i animuar me metrazh të shkurtër

“Burrow” (Disney Plus/Pixar)
“Genius Loci” (Kazak Productions)
“If Anything Happens I Love You” (Netflix)
“Opera” (Beasts and Natives Alike)
“Yes-People” (CAOZ hf. Hólamói)

– Filmi më i mirë me metrazh të shkurtër

“Feeling Through”
“The Letter Room”
“The Present”
“Two Distant Strangers”
“White Eye”

– Kinematografia më e mirë

“Judas and the Black Messiah”
“Mank”
“News of the World”
“Nomadland”
“The Trial of the Chicago 7″

– Dokumentari më i mirë

“Collective”
“Crip Camp”
“The Mole Agent”
“My Octopus Teacher”
“Time”

– Dokumentari më i mirë me metrazh të shkurtër

“Colette”
“A Concerto Is a Conversation”
“Do Not Split”
“Hunger Ward”
“A Love Song for Latasha”

– Best Film Editing

“The Father”
“Nomadland”
“Promising Young Woman”
“Sound of Metal”
“The Trial of the Chicago 7″

– Filmi më i mirë ndërkombëtar

“Another Round” (Denimarka)
“Better Days” (Hong Kong)
Collective” (Rumania)
“The Man Who Sold His Skin” (Tunizia)
Quo Vadis, Aida?”(Bosnja dhe Hercegovina)

– Grimi dhe flokët

“Emma”
“Hillbilly Elegy”
“Ma Rainey’s Black Bottom”
“Mank”
“Pinocchio”

– Best Production Design

“The Father”
“Ma Rainey’s Black Bottom”
“Mank”
“News of the World”
“Tenet”

– Efektet vizuale

“Love and Monsters”
“The Midnight Sky”
“Mulan”
“The One and Only Ivan”
“Tenet”