Kevin Spacey akuzohet për sulm seksual ndaj dy adoleshentëve në vitet 1980

Kevin Spacey akuzohet për sulm seksual ndaj dy adoleshentëve në vitet 1980

Aktori Anthony Rapp dhe një burrë tjetër ngritën një proces gjyqësor të mërkurën kundër Kevin Spacey, duke e akuzuar atë për sulme seksuale në vitet 1980 kur ata ishin adoleshentë, shkruan The Guardian, transmeton Insajderi.

Rapp, i cili luajti në Rent në Broadway dhe në Star Trek, kishte folur për herë të parë kundër Spacey, një vendim që çoi në të tjerët që të flisnin dhe karriera e famshme e Spacey të përfundonte papritur.

 

Në procesin gjyqësor, të ngritur në gjykatën supreme të shtetit në Manhattan, Rapp detajoi atë që ai ka thënë publikisht për Spacey: se aktori i vjetër e kishte sulmuar seksualisht atë në një festë, kur ishte adoleshent.

Kur Rapp bëri për herë të parë akuzën, Spacey lëshoi ​​një deklaratë duke thënë se nuk e mbante mend takimin por kërkoi falje.

Paditësi tjetër, i cili shkon me inicialet CD, tha se ai u takua me Spacey si adoleshent ndërsa po kryente një klasë aktrimi dhe se Spacey e ftoi atë në banesën e tij në shumë raste dhe u përfshi në akte seksuale me të. Në proces gjyqësor, paditësi tha se Spacey u përpoq ta sulmonte atë seksualisht në vizitën e tij të fundit.

Procesi kërkon dëmshpërblim të paspecifikuar.

Që kur akuzat filluan të dilnin, Spacey ishte përfshirë në çështje të tjera ligjore. Tetorin e kaluar, prokurorët në Los Anxhelos hodhën poshtë një çështje të sulmit seksual sepse akuzuesi kishte vdekur.

Në korrik, prokurorët në Massachusetts hodhën poshtë një çështje pasi 18-vjeçari që akuzoi Spacey-in për grindjen e tij refuzoi të dëshmonte.

Associated Press normalisht nuk emëron njerëz që pretendojnë sulme seksuale nëse nuk paraqiten publikisht, siç ka bërë Rapp. /Insajderi.com