Kjo është arsyeja pse aeroplanët kanë kryesisht ngjyrë të bardhë

Kjo është arsyeja pse aeroplanët kanë kryesisht ngjyrë të bardhë

Çdo kompani avionësh ka logon edhe emrin e saj në trupin apo bishtin e aeroplanit, por shumica prej tyre janë me ngjyrë të bardhë.

Mund të mos ju ketë shkuar në mendje kjo gjë, pasi më shumë jeni shqetësuar për udhëtimin apo çmimin e biletës.

Ngjyrat e lehta reflektojnë diellin dhe rrezatimin diellor, derisa aeroplani është duke fluturuar dhe e ndihmon që brenda kabinës të jetë më freskët.

“Është e  njëjtë sikur t’i vlni trupi krem për ruajtjen e diellit nga rrezet e forta”, ka thënë profesori John Hansman i Aeronautikës dhe Astronautikës.

Sipas ekspertëve, kompanitë që prodhojnë aeroplanët shpenzojnë 246 kilogramë bojë për të lyer një aeroplan.

E njëjta ndodh me të gjithë ne kur veshim një  bluzë me ngjyrë të zezë dhe trupi jonë do ta ndjejë më shumë nxehtësinë apo rrezet e diellit.

Gjurmët e Albin Kurtit dhe fëmijëria e tij

Gjurmët e Albin Kurtit dhe fëmijëria e tij Rrëfimet ekskluzive të familjarëve dhe të afërmve të Albin Kurtit.Morëm rrugën për të takuar personat që rrëfejnë për herë të parë fëmijërinë e Albin Kurtit, kësaj here nga vendi prej nga e ka prejardhjen ai, në fshatin Sukubinë të Malit të Zi.- Çfarë kishte fiksim Albin Kurti?- Pse e linte në gjysmë lojën me fëmijët e tjerë?- Cili ishte sporti dhe lënda që i pëlqente më së shumti kryeministrit në ardhje?- Pse babai i tij nuk e ndihmonte në detyrat e matematikës?Të gjitha këto do të mund t`i kuptoni në reportazhin e realizuar nga Insajderi në Sukubinë, Katërkollë e Ulqin.

Gepostet von Insajderi am Donnerstag, 31. Oktober 2019