Kjo modele e pasarelave të Guccit bie pre e bullizmit

Kjo modele e pasarelave të Guccit bie pre e bullizmit

Ajo është modelja më e klikuar e momentit, por jo falë fansave adhurues. Përkundrazi, është ana më pak fisnike e internetit që ditët e fundit ka sulmuar kundër Armine Harutyunyan, një modele armene 23-vjeçare, njofton Insajderi.

View this post on Instagram

stars fill my dreams , yes corny✨

A post shared by Armina 🇦🇲 (@deararmine) on

E regjistruar nga Gucci për Javën e Modës në Milano vitin e kaluar, sipas asaj që përflitet në rrjetet sociale, ajo tani është përcaktuar nga e njëjta markë si “një nga 100 modelet më seksi në botë”. Një lajm i shpikur, por shumë përdorues në mosmarrëveshje të mprehtë e shfrytëzuan atë për të lëshuar një valë të dhunshme bullizmi në lidhje me të.

Nëse nga njëra anë është sigurisht e ligjshme të shprehet mendimi për këtë çështje – duke pasur parasysh natyrën thjesht estetike të sektorit të modës – nga ana tjetër është thelbësore të përdoren terma që nuk tejkalojnë në shkelje personale . Një ndjeshmëri që shumë pak e kanë pasur.

View this post on Instagram

Cheers 🥂

A post shared by Armina 🇦🇲 (@deararmine) on

Debati mbi bukurinë e Armine është rezultat i një vizioni totalisht të seksualizuar të gruas, e cila mbi të gjitha ka nevojë dhe kërkon vërtetimin e burrit – dhe epshit të tij – në mënyrë që të ndihet bukur.

Një aspekt tjetër i rëndësishëm i çështjes është që Harutyunyan nuk është një fytyrë e re në formacionin Gucci, përkundrazi, ata që janë të apasionuar pas modës dhe ndjekin shfaqjet e modës, e dinë që modelja ka hapur një nga shfaqjet më të fundit të markë dhe se pamja e saj përputhet plotësisht me imazhet e promovuara nga Maison.

Siç shkroi Jonathan Bazzi, finalist i Premio Strega 2020, për dekada tani modelet kanë ndaluar së qenuri) seks-bomba, mishërimi i fantazive erotike të audiencës, duke u bërë në vend simbole të pastra, përfaqësimi përfundimtar i vlerave, referencat dhe historia e një marke.

Bota e modës është mësuar me këtë lloj bukurie – e përcaktuar bezdisshme si “e veçantë” – për vite, të paktën në gjashtë vitet e fundit, ato të Alessandro Michele në Gucci. Kushdo që e njeh markën nuk u befasua nga zgjedhja e Armine, sepse ajo pamje, etiketuar shpesh si jokonvencionale, antitetike me rregullat e industrisë, është pikërisht ajo që Michele ka shitur për vite me radhë. /Insajderi.com

Burimi: Corriere, NSS Mag