Kobe Bryant fitoi mbi 40 milionë dollarë – pas vdekjes

Kobe Bryant fitoi mbi 40 milionë dollarë – pas vdekjes

Kobe Bryant është listuar nga Forbes në “Të famshmit e vdekur më të paguar të vitit 2020”, duke zënë vendin e gjashtë.

Gjatë jetës së tij, Bryant grumbulloi një pasuri të vlerësuar në 600 milion dollarë, por pasuria e tij u rrit rreth 20 milion dollarë fitime këtë vit, shumica e të cilave erdhën pas vdekjes së tij të parakohshme në moshën 41 vjeçare në 26 janar në një përplasje helikopteri, shkruan News Week, transmeton Insajderi.

Burimi më i madh i këtyre të ardhurave erdhi nga këpucët dhe veshjet, megjithëse familja e tij i mori vetëm një pjesë të raportuar prej 250 milionë dollarë nga Nike.

Ish-skuadra e tij, Lakers, fitoi kampionatin NBA në tetor gjë që gjithashtu rriti shitjet, veçanërisht pasi ata shpesh evokuan trashëgiminë e tij duke veshur fanellat e tij të modeluara nga Mamba gjatë ndeshjeve kryesore të sezonit të tyre pas sezonit.

Tifozët gjithashtu blenë kopje të autobiografisë së Bryant, “The Mamba Mentality: Hoë I Play”, e cila shiti më shumë se 300,000 kopje këtë vit.

Ky është dhjetëfishi i numrit të kopjeve të librit – botuar fillimisht në tetor 2018 – i shitur vitin e kaluar, sipas Forbes. /Insajderi.com