Kongresi amerikan certifikon fitoren e Joe Biden

Kongresi amerikan certifikon fitoren e Joe Biden

Kongresi amerikanë ka cerfikuar fitoren e Joe Biden, disa orë pasi mbështetësit e Trump sulmuan Kapitolin në një sulm që pa katër njerëz të vdisnin.

Një grua u qëllua nga policia, ndërsa tre të tjera vdiqën si rezultat i “urgjencave mjekësore”, thanë zyrtarët.

Turma, e cila ishte inkurajuar nga Presidenti Trump, sulmoi ndërtesën në një përpjekje për të përmbysur rezultatin e zgjedhjeve, duke pezulluar një seancë të Kongresit.

Presidenti i zgjedhur shpërtheu “kryengritjen”.

Presidenti Donald Trump më vonë u bëri thirrje atyre të “shkojnë në shtëpi” ndërsa vazhdojnë të bëjnë pretendime  për mashtrim zgjedhor. Twitter dhe Facebook më vonë ngrinë llogaritë e tij.

Joe Biden dhe Kamala Harris do të jenë në krye të Shteteve të Bashkuara të Amerikës. /Insajderi.com