Kourtney Kardashian kritikohet për përhapjen e pretendimit se maskat e fytyrës shkaktojnë kancer

Kourtney Kardashian kritikohet për përhapjen e pretendimit se maskat e fytyrës shkaktojnë kancer

Kourtney Kardashian është kritikuar në mediat sociale për ndarjen e një teorie konspirative se maskat e fytyrës mund të shkaktojnë kancer.

Ylli 41-vjeçar Keeping Up With The Kardashians ka bërë bujë duke i thënë 102 milion ndjekësve të saj në Instagram gjatë fundjavës se disa maska ​​për fytyrën të cilat përdoren për të frenuar përhapjen e Covid, mund të shkaktojnë çështje të tjera problematike.

Ylli  ndau një postim në Instagram Story të saj të Shtunën në të cilin ajo tha se maskat blu kirurgjikale të fytyrës janë “bërë nga PTFE, një kancerogjen i bërë nga fluori sintetik” që ka rreziqe shtesë për shëndetin.

Ajo shkroi së bashku me një foto të një prej maskave të fytyrës: “Sipas Cancer.Org rrit rrezikun e mëlçisë, testikujve, pankreasit, tumoreve të veshkave dhe gjirit + kolit ulcerative, sëmundje tiroide, preeklampsi dhe kolesterol të lartë.

“Ekspozimi i lartë mund të shkaktojë simptoma të ngjashme me gripin dhe hemorragji në mushkëri, duke çuar në mbytje”./Insajderi.com

Mirror