Ky efekt anësor i shtatzënisë tek Elita Rudi ndodh tek shumë gra në pritje të ëmbël

Ky efekt anësor i shtatzënisë tek Elita Rudi ndodh tek shumë gra në pritje të ëmbël

Siç dihet tashmë, moderatorja Elita Rudi është shtatzënë me fëmijën e saj të dytë. Kësaj here, ajo dhe Gjiko po presin një vajzë. Çifti janë prindër të një djali që sapo ka mbushur dy vjet, Zërit.

Moderatorja është në muajt e fundit të shtatzënisë, dhe së fundmi duke na prezantuar pedikyrin e saj të freskët, na tregoi edhe këmbët e ënjtura të një shtatzëne, njofton Insajderi.

Ndërsa mund të jeni duke shijuar periudhën magjike që është shtatzënia, ka disa efekte anësore më pak se magjike që shumë nëna përjetojnë.

Trupi juaj po ndryshon me shpejtësi, gjë që mund të bëhet paksa e pakëndshme. Një shqetësim që shumë gra përjetojnë janë këmbët e ënjtura.

Sipas Health Line, duke filluar me javën e 28 të shtatzënisë, tremujori i tretë është koha më e zakonshme për të përjetuar këmbë të ënjtura. Sidomos pasi javët vazhdojnë dhe ju i afroheni javës së 40-të, gishtërinjtë tuaj të këmbëve kanë më shumë gjasa të ngjajnë me sallame të vogla se çdo gjë tjetër.

Trupi juaj po vazhdon të ndërtojë furnizimin e tij me gjak dhe lëngje, të cilat mund të kontribuojnë në ënjtje. Mitra juaj gjithashtu bëhet më e rëndë ndërsa fëmija juaj rritet, gjë që mund të ngadalësojë rrjedhën e gjakut nga këmbët përsëri në zemër. (Mos u shqetësoni, kjo nuk është e rrezikshme – thjesht e pakëndshme.)

Këmbët e ënjtura janë një pjesë shumë normale e shtatzënësisë – shumë nga nënat e tua e përjetojnë! Kështu që shumicën e kohës, këmbët e ënjtura janë vetëm një shenjë tjetër e gjithë punës së vështirë që po bën trupi juaj për të rritur atë jetë të re.

Sidoqoftë, këmbët e fryrë ndonjëherë mund të jenë shenjë e një problemi më serioz. Një nga këto probleme quhet priklampsia. Kjo është një gjendje që mund të zhvillohet gjatë shtatzënësisë dhe shkakton presion të lartë të gjakut në mënyrë të rrezikshme.

Vizitoni mjekun tuaj nëse vini re:

  • ënjtje e papritur e duarve, këmbëve, fytyrës ose rreth syve,
  • ënjtje që përkeqësohet në mënyrë dramatike,
  • marramendje ose vizion të paqartë,
  • një dhimbje koke e rëndë,
  • konfuzion dhe
  • vështirësi në frymëmarrje.

Nëse vëreni ënjtje vetëm në njërën këmbë që shoqërohet gjithashtu me dhimbje, skuqje ose nxehtësi, kjo mund të thotë që keni një trombozë të venës së thellë, ose DVT.

DVT është një mpiksje gjaku, zakonisht në këmbën tuaj. Është e rëndësishme të telefononi mjekun tuaj nëse vini re këto simptoma, pasi gratë shtatzëna kanë më shumë të ngjarë të marrin mpiksje gjaku sesa një person mesatar (faleminderit edhe një herë, hormone).

Nëse nuk jeni të sigurt nëse ënjtja juaj është normale, ose keni ndonjë shqetësim, është gjithmonë më mirë të telefononi mjekun ose maminë tuaj. Ata janë të lumtur t’ju ndihmojnë të mbani veten dhe fëmijën tuaj të sigurt dhe të shëndetshëm! /Insajderi.com