Ky psikolog do ju bëjë t’i shihni me një sy krejt tjetër personazhet e preferuar të filmave

Ky psikolog do ju bëjë t’i shihni me një sy krejt tjetër personazhet e preferuar të filmave

Një nga arsyet që aq shumë na pëlqen të shikojmë seriale ose filma të ndryshëm televizivë është prania e disa personazheve, të cilët vërtet na tërheqin me historitë dhe tiparet e tyre.

Por nganjëherë skenaristët i dhurojnë me një kuptim dhe tipare vërtet të thellë që nuk janë shumë të dukshme në shikim të parë, shkruan Bright Side, transmeton Insajderi. Më poshtë mund të lexoni një analizë të detajuar të personalitetit të personazheve tanë të dashur nga një psikolog i specializuar në art.

Daenerys Targaryen nga seriali “Game of Thrones”

Gjatë gjithë serialit Daenerys shfaqet me petka të ndryshme. Ajo u rrit në një familje mjaft jofunksionale, ku vazhdimisht abuzohej. Psikologu shpjegon se traumat dhe frika e saj e fëmijërisë e bënë atë të kalonte nëpër një cikël të përbërë nga 3 role: një viktimë, një shpëtimtare dhe një agresore.

Ajo shpëtoi njerëzit sepse askush nuk e shpëtoi atë dhe ajo donte të kishte pushtet, sepse për një kohë të gjatë ajo nuk ishte në gjendje të kontrollonte jetën e saj. Kështu përvoja e saj tregoi se e kaluara e vështirë e një personi mund ta bëjë atë më të fortë, por në të njëjtën kohë të shkatërrojë jetën e saj dhe të shumë të tjerëve në të njëjtën kohë.

Carrie Bradshaw në serialin “Sex and the City”

Ky personazh, siç analizon psikologu, është infantil: ajo është mbi 30 vjeçare, por ende është duke pritur princin e saj dhe nuk mund të menaxhojë vetë financat e saj. Të gjitha mendimet dhe veprimet e saj kanë të bëjnë me gjetjen e dashurisë, por ajo nuk është e interesuar për marrëdhënie të forta, të thjeshta ose të drejtpërdrejta – ajo mendon se u mungon dashuria e vërtetë.

Sidoqoftë, duket se ajo mund të shmangë në mënyrë të pavetëdijshme një marrëdhënie të vërtetë dhe martesë. Prova e kësaj është se ajo zgjedh vetëm burra që nuk janë të aftë dhe nuk janë të interesuar për marrëdhënie afatgjata ose që nuk kanë ndjenja për të. Dhe e gjithë kjo e bën atë vërtet të palumtur: nëse do ta kuptonte se ishte e vetmuar, ajo nuk do të ndiqte iluzione dhe jeta e saj do të ishte më e mirë.

Gregory House në “House M.D”

Personazhe si ky, të cilët janë shumë të sigurt në vetvete, tepër intelektualë, gjithmonë thyejnë rregullat dhe nuk mund të merren vesh me njerëzit, janë shumë tërheqës dhe konsiderohen si sociopatë.

Sidoqoftë, siç sugjeron psikologu, nëse hedhim një vështrim nga afër, do të shohim se ky është një përshkrim i pasaktë.

Sociopatët e vërtetë nuk janë aspak të aftë për ndjeshmëri, gjëra të tilla si dashuria dhe miqësia nuk ekzistojnë për ta. Por në rastin e Gregory House, ne shohim se ai është i mbushur me dashuri, edhe pse preferon ta fshehë atë.

Ai gjithmonë vëren kur miqtë, kolegët, madje edhe pacientët e tij ndihen keq dhe përpiqet, ndonjëherë në mënyrën e tij vërtet të vrazhdë, të ndihmojë dhe të kujdeset për ta.

Cersei Lannister në serialin “Game of Thrones”

Kjo grua e fuqishme është e gatshme të marrë gjithçka që dëshiron, ajo manipulon të gjithë dhe duket se është absolutisht e pamëshirshme. Është shumë e rëndësishme që ajo të ndihet gjithmonë superiore ndaj të tjerëve dhe e gjithë kjo, siç thekson psikologu, është shumë tipike për një narcisit.

Për më tepër, këta njerëz nuk janë në gjendje të duan vërtet dikë. Dhe edhe pse fëmijët e saj janë e vetmja gjë për të cilën Сersei nuk është indiferente, kjo ngre një pyetje: A është dashuri e vërtetë apo ajo thjesht sheh reflektimin e saj tek ata?

Monica Geller në serialin “Friends”

Mund të tingëllojë vërtet e habitshme, por këtu kemi një tjetër narcisit. Ndoshta nuk e keni menduar kurrë Monikën e vogël të lezetshme në këtë mënyrë, por në të vërtetë ka disa tipare në të që, sipas psikologut, e bëjnë atë narciziste.

Gjatë fëmijërisë së saj, ajo kishte qenë në hijen e vëllait të saj të madh dhe kjo la një shenjë traumatike në të, që edhe si e rritur përpiqet ta tejkalojë.

Ajo u bë një perfeksioniste dhe i pëlqen disiplina dhe kontrolli. Për më tepër, ajo ka një dëshirë të përhershme për të fituar dhe të jetë e para që bën diçka. Ky është në të vërtetë një manifestim i shëndetshëm i narcizmit që i jep një personi energji pozitive dhe vetëbesim.

Samantha Jones në serialin “Sex and the City”

Samantha është me të vërtetë një grua shumë e pavarur, e cila di se çfarë dëshiron dhe nuk i bëhet vonë çfarë mendojnë të tjetër.

Ajo i kundërvihet shumë normave shoqërore të “pranuara” dhe zgjedh të mos ketë një familje dhe fëmijë. Dhe ajo kurrë nuk varet nga partnerët e saj dhe e do veten më shumë se kushdo tjetër. Sidoqoftë, këtu psikologu vë në dyshim aftësinë e saj për të qenë në një marrëdhënie të ngushtë.

Jones gjithmonë mban një distancë dhe nuk zhytet emocionalisht në një marrëdhënie, ajo preferon të jetë personi që nuk ka nevojë për askënd.

Miranda Priestley në filmin “Devil Wears Prada”

Ajo është një shefe dhe perfeksioniste, e cila nuk është kurrë e kënaqur, kurrë nuk pranon mendimet e të tjerëve dhe me të vërtetë është një profesioniste i nivelit të lartë. Të gjithë kanë frikë prej saj, por në të njëjtën kohë punonjësit e saj e admirojnë atë dhe as që mendojnë të japin dorëheqje.

Kjo, siç sugjeron psikologu, duket si sindroma tipike e Stokholmit: sa më i rreptë të jetë shefi, aq më mirë të gjithë bëjnë punën e tyre.

Sidoqoftë, ky personazh po fsheh diçka tjetër. Ajo është shumë e suksesshme, e respektuar dhe e pavarur, por nuk duket aspak e lumtur.

Pra, në film, ajo nuk është një model ideal, por më tepër një person paralajmërues. Ajo i dha shumë karrierës së saj dhe tani nuk ka për çfarë të jetojë përveç kësaj. /Insajderi.com