Kylie Minogue then rekordin britanik me albumin e saj të ri Disco

Kylie Minogue then rekordin britanik me albumin e saj të ri Disco

Ylli i popit, Kylie Minogue është bërë artistja e parë femër që ka një album numër një në Mbretërinë e Bashkuar në pesë dekada të veçanta.

Albumi i saj i 15-të në studio, Disco, kryesoi në top listat me 55,000 shitje, që do të thotë se ka shënuar edhe javën më të mirë të hapjes së çdo publikimi të ri në vitin 2020 deri më tani.

Është numri i saj i tetë, që do të thotë se ka kapërcyer Elton John, Cliff Richard dhe George Michael në tabelën e të gjitha kohërave.

“Kam humbur, jam pa fjalë”, tha ylli.

“Faleminderit për të gjithë ata që e kanë mbështetur këtë album. Jam aq e prekur. Unë e dua atë album.”

Vetëm pesë akte të tjera kanë kryesuar Listën Zyrtare për pesë dekada radhazi: Paul McCartney, John Lennon, Paul Weller, Bruce Springsteen dhe David Gilmour.

The Beatles, Elvis Presley, The Rolling Stones dhe Bob Dylan gjithashtu kanë zbritur në top-lista përgjatë pesë dekadave, megjithëse jo radhazi./Insajderi.com

BBC News