Pop-ylli nga Amerika, Stefani Germanotta " />

Lady Gaga zbulon se si u përdhunua në moshën 19 vjeçare

Lady Gaga zbulon se si u përdhunua në moshën 19 vjeçare

Pop-ylli nga Amerika, Stefani Germanotta – e njohur si Lady Gaga, ka deklaruar lidhur me dhimbjen dhe traumën nga sulmi seksual që ka pësuar si adoleshente, duke zbuluar se ajo i ka shkaktuar çrregullim mendor pasi u la shtatzënë nga përdhunuesi i dyshuar, përcjell Insajderi.

“Unë isha 19 vjeç dhe po punoja në biznes, dhe një prodhues më tha: ‘Hiqi rrobat’. Dhe unë thashë jo. Dhe unë u largova, ata më thanë se do të ‘digjnin’ gjithë muzikën time. Dhe ata nuk u ndalën. Pastaj unë thjeshtë ngriva dhe unë thjeshtë… Unë nuk mund as ta paramendoj”.
Sipas krijueses së hitit “Poker Face”, ajo u diagnostikua me PSTD vite më vonë, pasi shkoi në spital për dhimbje kronike. Ajo doli në publik me diagnozën e saj në 2016.
“Së pari, ndjeva dhimbje të plotë, pastaj u mpirë. Pastaj isha i sëmurë për javë të shumta”, shpjegoi ajo. “…dhe e kuptova që ishte e njëjta dhimbje që ndjeva kur personi që më përdhunoi më lëshoi ​​shtatzënë në cep të shtëpisë së prindërve të mi. Për shkak se isha keqtrajtuar, u bllokova larg në një studio për muaj të tërë “.
“Kam pasur një pushim total pas simptomave psikotike dhe për disa vjet nuk isha e njëjta vajzë”.
Gjatë periudhës dy vjeçare, rreth 2018 deri në 2019, ajo anuloi një varg datash koncerti në turneun e saj ‘Joanne World’, meqë kishte një krizë pas një ndarjeje që bëri t’i vijë në mend përjetimi i kësaj dhune.
Tani Gaga, 35 vjeçare tha se procesi i saj i shërimit përfshinë “përpjekjen për t’u siguruar që unë të kthehem me atë përvojë, në vend që, nuk e di, ta mbyllë atë”.
Rruga e saj drejt rimëkëmbjes është “një ngritje e ngadaltë”, tha ajo. “Edhe nëse kam gjashtë muaj të shkëlqyeshëm, gjithçka që duhet është të ndizet një herë ai kujtim për tu ndjerë keq. Dhe kur them të ndjehem keq, dua të them të pres, të mendoj, të vdes, duke menduar nëse do ta bëj ndonjëherë”. /Insajderi.com