Lista e fituesve në Brit Awards 2021 – Dua Lipa kryesoi mbrëmjen me dy çmime

Lista e fituesve në Brit Awards 2021 – Dua Lipa kryesoi mbrëmjen me dy çmime

Është mbajtur mbrëmja më e madhe e ndarjes së çmimeve të muzikës në industrinë e muzikës britanike, Brit Awards 2021, përcjell Insajderi.

Ceremonia u organizua nga komediani Jack Whitehall, për të katërtin vit radhazi.

Brit Awards këtë vit u shtye për disa muaj shkaku i pandemisë globale, shkruan Billboard.

Taylor Swift mori çmimin “Ikona Globale”, Haim u nderua me çmimin e grupit ndërkombëtar më të mirë dhe albumi “Future Nostalgia” i Dua Lipës fitoi çmimin e albumit të madh.

Kjo është lista e fituesve:

Kënga më e mirë britanike (Mbështetur nga Capital FM)
220 Kid & Gracey, “Don’t Need Love”
Aitch & AJ Tracey featuring Tay Keith, “Rain”
Dua Lipa, “Physical”
Harry Styles, “Watermelon Sugar”
Headie One featuring AJ Tracey & Stormzy, “Ain’t It Different”
J Corry featuring Mnek, “Head and Heart”
Nathan Dawe featuring KSI, “Lighter”
Regard & Raye, “Secrets”
Simba featuring DTG, “Rover”
Young T & Bugsey featuring Heady One, “Don’t Rush”

Albumi më i mirë i vitit
Arlo Parks, Collapsed in Sunbeams
Celeste, Not Your Muse
Dua Lipa, Future Nostalgia 
J Hus, Big Conspiracy
Jessie Ware, What’s Your Pleasure

Artistja më e mirë femër e vitit
Arlo Parks
Celeste
Dua Lipa
Jessie Ware
Lianne LaHavas

Artisti më i mirë mashkull i vitit
AJ Tracey
Headie One
J Hus 
Joel Corry
Yungblud

Grupi më i mirë britanik
Bicep
Biffy Clyro
Little Mix 
The 1975
Young T & Bugsey

Ylli i ri në rritje 
Griff 
Pa Salieu
Rina Sawayama

Artisti depërtues i vitit
Arlo Parks
Bicep
Celeste
Joel Corry
Young T & Bugsey

Artistja femër ndërkombëtare më e mirë
Ariana Grande
Billie Eilish
Cardi B
Miley Cyrus
Taylor Swift

Artisti më i mirë mashkull ndërkombëtar
Bruce Springsteen
Burna Boy
Childish Gambino
Tame Impala
The Weeknd 

Grupi më i mirë ndërkombëtar
BTS
Fontaines D.C.
Foo Fighters
Haim 
Run the Jewels./Insajderi.com