Ndahet nga jeta njëri ndër komedianët më të mëdhenj të kohës tonë

Ndahet nga jeta njëri ndër komedianët më të mëdhenj të kohës tonë

Aktori skocez dhe komediani Johnny Beattie ka vdekur në moshën 93 vjeçare, njofton BBC, transmeton Insajderi.

Argëtuesi thuhet se ka ndërruar jetë paqësisht pas një periudhe të shkurtër në Shën Margaret’s Hospice pranë Glasgow.

Ylli skocez vazhdimisht ka qenë në qendër të vëmendjes, pasi kaloi gjashtë dekada në skenën e komedisë skoceze.

Aktori ishte shumë i njohur për rolin e tij si Malcolm Hamilton në “River City”.

Rolet të tjera të rëndësishme përfshijnë “Scotch & Wry” dhe “Rab C Nesbitt”.

Në prill të 2015-ës, ai doli në pension, pasi punoi për më shumë se 60 vjet.

Johnny kishte 33 vite i martuar me gruan e tij të ndjerë, Kitty. Kitty vdiq pas një beteje me kancerin në 1993, menjëherë pas ndarjes së tyre në 1985. Çifti ka katër fëmijë. /Insajderi.com