Ndërron jetë ikona e muzikës rege

Ndërron jetë ikona e muzikës rege
Burimi i fotografisë: David Corio/Redferns/Getty Images

Këngëtari, kompozitori dhe perkusionisti Bunny Wailer, një ikonë e muzikës regge, vdiq në Kingston, Xhamajka, të martën në mëngjes. Ai ishte 73 vjeçar. Wailer ishte një anëtar themelues i The Wailers, së bashku me Bob Marley dhe Peter Tosh, shkruan NPR, transmeton Insajderi.

Vdekja e tij u raportua fillimisht nga gazeta Observer e Xhamajkës, ku shkruanin se ai nuk ishte mirë që kur pësoi një goditje të dytë në korrik të vitit 2020.

Ajo u konfirmua nga Olivia Grange, ministrja e Xhamajkës i kulturës, gjinisë, argëtimit dhe sportit, i cili tha në një deklaratë: “Me trishtimin më të thellë njoftoj për vdekjen e patriarkut, vëllait, mikut dhe ikonës muzikore xhamajkane… Ne mbetemi mirënjohës për rolin që Bunny Wailer luajti në zhvillimin dhe popullaritetin e muzikës regge në të gjithë botën”. /Insajderi.com