Ndërron jetë legjenda e komedisë

Ndërron jetë legjenda e komedisë

Carl Reiner, një nga argëtuesit më të frytshëm në historinë e industrisë së argëtimit, ka ndërruar jetë në moshën 98 vjecare, shkruan TMZ, transmeton Insajderi.

Reiner ishte një producent. Ai ishte edhe regjisot. Ai ishte edhe aktor. Ai ishte gjithashtu fitues i një çmimi Grammy. Ai fitoi 9 Emmy në mbi 7 dekada.

Shumica e njerëzve e mbajnë mend Carl më së miri për “The Dick Van Dyke Shoë”, të cilin ai e krijoi dhe luajti me. Carl luajti rolin e një komediani shumë temperament – Alan Brady – i cili terrorizoi personazhin e Dick Van Dyke dhe shkrimtarët tjerë.

Carl bëri një album me Mel Brooks të quajtur “The 2000 Year Old Man” i cili fitoi një nominim Grammy dhe lansoi karrierën e tij të shkrimit.

Kishte edhe hite të tjerë, duke përfshirë regjinë “Oh God” me George Burns dhe “The Jerk” me Steve Martin. Ai ka punuar me Martinin në disa filma, duke përfshirë ” Dead Men Don’t Ëear Plaid”, “Man ëith Tëo Brains” dhe “All of Me.”

Thuhet se ai ndërroi jetë në shtëpinë e tij në Beverly Hills, pranë familjes së tij. /Insajderi.com

Remembering Carl Reiner