Pas shkëlqimit të filmit “Zgjoi” nga Blerta Basholli në Sundance, vjen një tjetër la" />

“Në kërkim të Venerës” fiton çmim në Rotterdam

“Në kërkim të Venerës” fiton çmim në Rotterdam
Burimi i fotografisë: IFFR

Pas shkëlqimit të filmit “Zgjoi” nga Blerta Basholli në Sundance, vjen një tjetër lajm fantastik për kinematografinë shqiptare. Filmi debutues i Norik Sefës, “Në kërkim të Venerës”, u nderua me çmimin special të jurisë (Special Jury Award) në “International Film Festival Rotterdam 2021”, njofton Insajderi.

Në film bëhet fjalë për një adoleshente të heshtur, Venerën e cila jeton në një fshat të vogël në Kosovë.

Në shtëpi, tre breza janë vazhdimisht nën këmbët e njëri-tjetrit në shtëpinë e tyre të ngushtë, kështu që ajo nuk ka aspak privatësi. Jashtë gjithashtu, në rrugë dhe në kafene, nuk është shumë më mirë: fshati është i vogël dhe gjithmonë ka një vëlla, nip apo fqinj që vëzhgon.

Një vajzë, mbi të gjitha, duhet mbrojtur reputacionin e saj të mirë – dhe atë të familjes së saj.

Të gjitha këto e bëjnë të vështirë që Venera të ndjekë rrugën e saj. Gjendja e saj shpirtërore ngrihet kur ajo zë shoqëri me Dorinën rebele, e cila tashmë ka një të dashur. Dy vajzat dalin duke u argëtuar së bashku, aq sa e lejon babai i Venerës.

Një gjë që ato e dinë me siguri: ato nuk duan të përfundojnë si nënat e tyre. “Unë kurrë nuk kam parë as prindërit e mi të puthen”, thotë Venera.

Në debutimin e tij të ndjeshëm, Norika Sefa portretizon me një sy të mrekullueshëm për detaje se si një vajzë moderne rritet në një mjedis tradicional, hierarkik dhe të rreptë.

Por si mund të bëjë Venera zgjedhjet e saj nëse nuk ka shumë për të zgjedhur? Fonogrami i veçantë dhe kameratori delikat vëzhgues i shtojnë një ndjesi dokumentari kësaj historie intime të moshës. Ndërsa uria e Venerës për liri vetëm rritet, ajo e shikon Dorinën që iu dorëzua kërkesave të familjes së saj. Tani, ajo duhet të zgjedhë për veten e saj. /Insajderi.com