Oliver Dowden thotë se seriali The Crown duhet të mbajë paralajmërim për trillim

Oliver Dowden thotë se seriali The Crown duhet të mbajë paralajmërim për trillim

Sekretari i kulturës ka thënë se krijuesit që qëndrojnë pas serialit televiziv The Crown, bazuar në jetën e Familjes Mbretërore, duhet ta bëjnë të qartë se shfaqja është trillim.

“Kam frikë se një brez shikuesish që nuk jetuan gjatë këtyre ngjarjeve mund ta gabojnë trillimin me faktin,” i tha Oliver Dowden Mail të dielën.

Ai tha se “historia e treguar bukur e Netflix  duhet të jetë shumë e qartë në fillim është vetëm triller”.

Krijuesi Peter Morgan e ka quajtur shfaqjen “një akt të imagjinatës krijuese”.

Dowden i tha gazetës që kishte ndërmend t’i shkruante Netflix këtë javë për të shprehur shqetësimet e tij. Kompania e prodhimit deri më tani ka refuzuar të komentojë.

Seria e katërt e dramës, e cila luan Olivia Colman si Mbretëresha, ka tërhequr kritika nga disa prej përshkrimeve të ngjarjeve mbretërore, në veçanti prishjen e martesës së Princit dhe Princeshës së Uellsit.

Mail on Sunday ka marrë kërkesa për paralajmërim për trillim në serial./Insajderi.com

BBC News