Opera Metropolitane nuk hapet për të paktën edhe një vit

Opera Metropolitane nuk hapet për të paktën edhe një vit

Opera Metropolitane ka anuluar sezonin e saj të plotë 2020-21 dhe do të mbetet e mbyllur për të paktën një vit shtesë, njofton Insajderi.

Met, i cili më parë u mbyll për shkak të pandemisë COVID-19 në mars, njoftoi të mërkurën “vendimin e tij jashtëzakonisht të vështirë”, duke thënë se ishte bërë bazuar në rekomandimet e ekspertëve shëndetësorë.

“Për shkak të qindra interpretuesve që u kërkohet të bëjnë prova dhe të performojnë në kuartete të ngushta dhe për shkak të audiencës së madhe të kompanisë, u përcaktua që nuk do të ishte e sigurt që Met të rifillonte derisa një vaksinë të përdoret gjerësisht, imuniteti i tufës është vendosur, dhe mbajtja e maskave dhe distancimi shoqëror nuk është më një kërkesë mjekësore”, thuhet në një deklaratë të lëshuar nga Opera.

“Zyrtarët shëndetësorë kanë thënë se kjo ka të ngjarë të zgjasë të paktën pesë deri në gjashtë muaj pasi një vaksinë të vihet në dispozicion fillimisht”. /Insajderi.com

Burimi: New York Times